ma.AlcoruGuru.ru

Сув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт

сув мартини

Оригиналното име на овој вкусен коктел «Сува Мартини коктел». Во нашата земја е позната како "суво мартини". Пијалокот има многу тенка неспоредлив вкус, па сите љубители на добар алкохол ве советуваме да го пробате. Како да се направи "сув мартини" дома, јас ќе продолжи.

Коктели «Сува Мартини» пред ТВ-камери, американскиот претседател Ф.Д. Рузвелт во декември 1933 година го прослави укинување на "суво закон" за забрана на употреба на алкохолни пијалаци на Американците. Овој настан отиде во историјата како порано замисли пиење на телевизија американски претседател беше тешко.

Но, овој извонреден чин Рузвелт само ја засили својата власт до гласачите. Тој покажа дека неговиот чин и политичари не е туѓо на желбата да се напијам, и многу укинување на забраната за продажба на алкохол поздрави дури и опозицијата на Рузвелт политика.

Рецепт "Сува Мартини"

Составот и пропорции:

  • Gin - 60 ml;
  • вермут (по можност мартини) - 10 ml;
  • маслиново или парче од лимон - 1 парче.


Подготовка:

1. Во изладена чаша се става Џин мартини.2. Се меша добро.

3. Гарнирајте со коктел маслиново или парче од лимон.

Рецепт Сува Мартини
Суво мартини со маслинки

Повеќе техника подготовка е опишана во видео. Таму, во прилог на состојки кои се користат во нашите шанкер додава "сув мартини" мраз, но јас верувам дека тоа расипува вкусот на коктел.

Модата за коктели мартини дојде во САД во 80-тите години на минатиот век, откако светот видов книгата "учебник за авторство бармени" Хари Џонсон. Постојат пијат рецепт за првпат беше објавен врз основа на мартини "росо".

Американците се допадна новиот коктели и по неколку години, тие станаа популарни низ целата земја. Не е за ништо не Рузвелт одлучи дека е коктел со Џин мартини и прославување на укинување на забраната за пиење на алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и со што да пијат мартини BiancoКако и со што да пијат мартини Bianco
Калории мартиниКалории мартини
Што е тоа, всушност, различни од мартини на вермут?Што е тоа, всушност, различни од мартини на вермут?
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
Коктел мартиниКоктел мартини
Мартини прави аналогија со свои рацеМартини прави аналогија со свои раце
Како да се прави разлика лажни од вистински мартини?Како да се прави разлика лажни од вистински мартини?
Коктел на мартини меша со воткаКоктел на мартини меша со вотка
Коктел "сув мартини" - совршен за романтична вечерКоктел "сув мартини" - совршен за романтична вечер
Вотка мартини - омилен коктел обврзнициВотка мартини - омилен коктел обврзници
» » Сув мартини (мартини Drei) - пие Рузвелт