ma.AlcoruGuru.ru

Мед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и без

Видео: Брага пченица!

како да се направи светлина од мед

Видео: Мед Брага

Непотребни стари мед може да се рециклираат, што го прави домашно пиво. По дестилација на дестилат добие добар со суптилна мед арома. Ние ќе го разгледаме само два од светлина рецепт на мед: еден е додаден шеќер, во други - не. Додавање на шеќер не влијае на органолептичките својства.

Предупредување! Не се збуни мед пијалак на медовина. Тоа се две сосема различни пијалоци, кои се разликуваат во вкус, сила и технологија готвење. Тврдина класичен медовина само 5-12 степени, технологијата поблиску до производство на вино и да не бара дестилација.

Да се ​​подготви каша може да користите било мед: цветни, вар, леќата, итн Квалитетот не е важно, може да се земе дури и малку расипан ферментирано. Вкусот на добиената пијалак нема да се промени.

Светлина мед без шеќер

Сам по себе, зрели мед не е секогаш добро да се шета. Едноставно додавање на квасец и вода, не можете да видите на ферментација. Овој проблем е решен на два начина: со вриење мед сируп или со додаток на шеќер. Првата опција трае подолго, но се смета за најдобар, како што промовира пуштањето на времето потребно за гликоза ферментација. Ако не сакате да се плеткаме со врела, веднаш одат во вториот рецепт.

состојки:

  • Мед - 3 литри;
  • Вода - 10 литри;
  • квасец - 200 грама (или 40 грам сува).

рецепт:

1. Измешајте ги заедно во тенџере со мед и вода.2. Доведете го до вриење. Се вари на тивок оган 10 минути, мешајќи постојано, и отстранување на пена.

3. За да го отстраните садот од топлина, кул кантарион до 30 ° C.

4. Во една мала количина на топла вода за распуштање на квасец, додадете мед сируп и се меша добро.

5. Ставете мед Брага во резервоарот себе резервоарот ферментација во топла темно место. Препорачливо е да се инсталира печат вода на вратот. период на ферментација е многу важно да се одржува температурата на 18-28 ° C.

Видео: Брага на црница без шеќер и квасец part3

6. По ферментацијата (изгубена пена, Брага стана посветла и слајд без забелешки на сладост на дното талог) стигне готови Брага (методологија на крајот од статијата).
каша рецепт мед (фото)

Мед вотка со шеќерШеќер повеќе од двојно се зголеми на излез без да влијае на вкусот.

состојки:

  • Мед - 3 kg;
  • шеќер - 3 kg;
  • вода - 25 литри;
  • свежо компресирана квасец - 300 грама (или 60 грам сува).

рецепт:

1. меша во топла вода (не повеќе од 30 степени), мед и шеќер соодветен сад.

2. Разводнета квасец додадена на ширата, се промешува повторно. На вратот инсталирате замката на вода.

3. Стави мед шеќер Брага во топла (18-28 ° C), темно место за ферментација.

4. По 7-12 дена за да стигне надоместат Брага (знаци на подготвеност во првиот рецепт).

Технологија пијалак дестилација на мед (вкупно)

1. Пред дестилација Брага исцедена од седиментот дека тоа не е изгорена во коцка и горчлив вкус.

2. стигне прв пат, изборот на производот до тврдината во струја ќе падне под 30%.

3. Мерење на тврдина мед добиен пијалак, се утврди износот на чист алкохол.

4. Разредете дестилатот вода до 20%. Може да се чисти јаглен или други не-хемиски метод.

5. Направете вториот дестилација. Прво 8-12% принос од износот на чист алкохол собира одделно. Ова пернициозна фракција наречен "глава", поради високата содржина на штетни супстанции, тоа е невозможно да се напие.

6. Заврши главниот собирање на дестилатот во падот на тврдината во потокот под 40%, а потоа оди на "опашки" - матна дел со лош мирис.

7. Подгответе пијалак мед разреден со вода до саканата јачина (обично 40-45%). Пред употреба на пијалокот да отстои за 2-3 дена во подрум или фрижидер. Во тоа време, вкусот ќе се стабилизира и да стане подобро.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на светлина од грашокПодготовка на светлина од грашок
Брага на мед: рецептиБрага на мед: рецепти
Леќата мед медовина со аромаЛеќата мед медовина со арома
Пијалак на мед: состојки, рецепти, совети и триковиПијалак на мед: состојки, рецепти, совети и трикови
Како да направите водка од џемКако да направите водка од џем
Рецепт дома пијалак и пијалак јаболко домаРецепт дома пијалак и пијалак јаболко дома
Брага дуња со шеќер и безБрага дуња со шеќер и без
Светлина рецепт на медСветлина рецепт на мед
Светлина медСветлина мед
Светлина рецепт морковСветлина рецепт морков
» » Мед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и без