ma.AlcoruGuru.ru

Чистење на пијалак бикарбона - постапка која вреди да се запознаат едни со bootleggers

Еден метод, како што прочистување на вотка сода, прв пат се користи во втората половина на XIX век. Нашите предци успешно се користи други средства за чистење на домот на алкохолни пијалаци, но, како што се испостави, само сода можат да се справат без штета со оваа задача.

содржина
  1. Зошто чисти дома пијалак?
  2. Очистување на сода бикарбона - за безбедно користење
  3. Млекото ќе ви помогне?

1 Зошто чисти дома пијалак?

Светлина датира од старите времиња, кога нашите предци се поклонија различни богови и почитување нив коцки пристоен подароци. Денес, производството на пијалок дома не само што не ја загуби својата популарност, но со секој изминат ден станува се повеќе и повеќе приврзаници потрошувачката на природната храна. Денес природни пијалак - тоа е составен дел од ниту еден празник маса.

Природна светлина на одмор маса
Природна светлина на одмор маса

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.Многу од нашите сонародници сакаат да пијат вотка во својата чиста оригинална форма, други користат пијалок како основа за создавање на дом глог тинктура, печурка или инфузија на дабови кора. Без разлика за каква цел за пијалок, често потрошувачите се соочуваат со присуство на нечистотии, кои предизвикуваат голема штета на нив и на нивните гости. Сите овие несакани материи мора да бидат целосно отстранети. Инаку, металоиди или труење се загарантирани.

Тоа е долго време е познато дека сурова алкохолни пијалоци - токсична течност, кои се присутни во составот на фузелово масло, ацеталдехид, и масло-амил етил етери. Но се плаши од сите овие фрази не е потребно - тие се лесно да се добиени од пијалак користи нормално сода бикарбона. Пијалокот е подложна на хемиско или биолошко прочистување и повторно дестилирана, се филтрира и се внесе.

2 Очистување на сода бикарбона - за безбедно користење

Повеќето експерти во moonshining Познато е дека помалите тврдина на алкохолни пијалоци, толку е полесно да се чисти. Од ова следува дека пред мешање на домашна пијалак со сода бикарбона тоа треба да се разреди со вода, така што тој не беше посилна од 40 степени. Само тогаш може да продолжи да непосредна чистење. За работа, треба:

  • светлина;
  • пакет на сода;
  • волна или јаглен;
  • стаклена тегла со капак.
Чистење на пијалак бикарбона
Чистење на пијалак бикарбона


Прво, треба да се меша сода бикарбона и вотка по стапка од '10 прав на 1 литар течност. За чистење поефикасно одржа, сода бикарбона е исто така вреди да се разреди со вода. За 10 g. Сода треба 10 мл. вода. Така, ако треба да се исчисти 10 литри. светлина, ќе треба 100 грама прав и 100 мл. вода. Ги мешаме нашите пијалоци со сода решение, го затворате садот, по што како резултат на мешавина беше добро разнишан. Прелива течноста во стаклена тегла, цврсто затворете го капакот, и оставајќи ја да стои 1 час.

Потоа повторно ја потресе и замина за еден ден. По 24 часа, може да прецеждам. За ова спојување пијалок со талог и филтерот низ јаглен или волна. Имајќи чистење на вашиот дом пијалак ќе биде апсолутно чиста, нема да ви или вашите гости да им наштети и ќе го воодушеви вашите пријатели секој празник.

3 Млекото ќе ви помогне?

Постои уште еден ефикасен начин за чистење алкохолен пијалок - млеко. Методи за чистење светлина со неговата употреба се нарекува коагулација. Како дел од протеин од млеко содржи казеин и албумин, со кои се промовира згрутчување фузелово масло и други супстанции кои се штетни за човечкото тело. Кои доаѓаат во контакт со масла дестилирана алкохол, млечни протеини ги преобразува во снегулки, кој по инсистирање талог. Вкусот на пијалок после тоа станува многу мека и мирис - поизразена.

Чистење алкохолни пијат млеко
Чистење алкохолни пијат млеко

За чистење на пијалоци од состојки кои се штетни, тоа е најдобро да се користи малку маснотии млеко, како масни компоненти направи светлина облачно.

Изгледот на овој пијалак е малку веројатно да предизвика желба да го користам. Во случај на двојно дестилирана пијалоци, сите станува јасно. Ако имаш многу на млеко само 2 часа пред почетокот на своите постапки кои се неопходни да се готви и кул. Користи за чистење на пијалак млекото не мора да биде посилна од 60 степени. Да се ​​исчисти еден литар дестилирана алкохол е потребно да се користи 200 мл. млеко. За време на трансфузија млеко пијат во последните мора да биде постојано мешање, а потоа се запечати контејнер и го стави во темно место за една недела.

Во исто време секој ден, содржината на банките треба активно да се промешува. На овој начин, тоа е можно да се исчисти различни видови на пијалоци: јачмен пијалак, пие од колковите или мандарини. По филтрација дома пијалак пијат млеко ќе се здобијат со уникатен мазна вкус и изненадување вашите пријатели и сакани. И ќе слушнете многу комплименти, бидејќи празникот во вашиот дом ќе биде без штета и да ја напушти многу пријатни впечатоци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење на пијалак бикарбонаЧистење на пијалак бикарбона
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Најдобрите светлина Чистење домаНајдобрите светлина Чистење дома
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домотКако да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење на пијалак со помош на калиум перманганатЧистење на пијалак со помош на калиум перманганат
Како да се исчистат пијалак?Како да се исчистат пијалак?
» » Чистење на пијалак бикарбона - постапка која вреди да се запознаат едни со bootleggers