ma.AlcoruGuru.ru

Дома пијалак рецепт без мирис

содржина

светлина без мирис

Многу луѓе, кои претпочитаат јаки алкохолни пијалоци, сепак, не како дома-готвени услови светлина. Обично ова се должи на фактот дека алкохолот е најчесто има непријатен карактеристичен мирис и вкус. Тоа не е само непријатна за пиење, па дури и мирис. Тоа е причината зошто повеќето дестилаторите имаат тенденција да се направи светлина, без мирис и без вкус.

Видео: Moonshine без мирис. Без мамурлак. Како се прави тоа

Изворот на непријатни мириси и вкусот се фузелово масла, кои се јавуваат во текот на дестилација. Заклучокот е јасен. Ако ние се истера пијалак без овие штетни нечистотии, па да добиеме добар пијалок без мирис.

За среќа, тука е прилично едноставна и јасна технологија која им овозможува на квалитет дестилат дома готвач, кој ќе содржи минимална количина на фузелово масла.

Соодветна технологија подготовка

Таа започнува со фактот дека внимателно се става на варен Брага во alembic (светлина). Вклучете го горилникот и температурата се донесе до 70 степени Целзиусови. Откако овој праг, се намали ќе се достигне интензитетот на огнот.

По некое време за да се појави на првиот излез. Токму во овој момент, температурата мора да биде фиксна и нема да се промени во процесот на дестилација.Во иднина, сите нашиот фокус треба да биде на вистинската брзина на пијалак излез. Кои содржат алкохол течност мора да тече по стапка од 2-3 капки во секунда. Во екстремен случај, може да се забележи присуство на парична казна спреј.

Исто така е важно да се измери температурата на дестилатот излегување. Така, во согласност со правото технологија, тоа ќе биде 30 степени Целзиусови. Во случај ако тој е повисок, тоа е потребно за подобрување на ладна вода. Секако, ова може да се направи само кога се користи вода за ладење принцип во светлина.

Ве молиме имајте предвид, ние го фракционо дестилација направи. Причината е многу едноставна, најмногу штетни примеси се во "глави" или pervach и "опашки".

ги делат прилично лесно. Значи, pervach смета за првите 10% од отпадни води. Тие се состојат речиси целосно од штетни нечистотии, вклучувајќи ацетон. Некои дестилаторите ги идентификувани во исклучително непријатна карактеристичен мирис."Опашка" се смета за еден производ кој е почнуваат да се појавуваат по падот на тврдината авиони е под 40 степени. Вие не треба да се алчни и да се обидат да се земе малку повеќе вотка. Фактот дека "опашки" содржи многу малку етанол. Тие се состојат речиси целосно од фузелово масла.

Така, ние ќе бидеме во можност да се идентификуваат "тело", која е една од најпознатите чисти и без мирис и вкус дел од домашна пијалак.

Една чаша вотка е без мирис

Суптилностите на процесот

Во која било технологија, постојат дефинирање моменти, кои треба особено да се фокусираат нивното внимание. Тоа зависи од фактори како крајниот успех или неуспех на разгледаните производство.

Во случај на подготовка на висок квалитет на домашна пијалак без надворешна фузелово мирис и вкус се исто така достапни.

1. Потребно е да се подготви соодветна домашна пиво. Најдобра опција да се користи за овој шеќер и квасец. Тоа е овие состојки помогне да се готви на најчиста дестилат.

2. Континуирано следење на температурни услови. Секое значително отстапување од над температурата доведе до не многу добар резултат.

3. Задолжителна примена на фракциона дестилација. Со други зборови, ние мора да се биде внимателен да се подели на производ на "глава", "телото" и "опашки". Единствениот случај кога добиените податоци може да се занемари е двојна дестилација. Во таква ситуација во првиот процес на дестилација, вие не може да делат како резултат на сурова алкохол фракционирање.

наодите

Како што покажува практиката, содржината многу дестилаторите доби светлина. Сепак, некој на таков дестилат се уште се чини недоволен квалитет и чиста. Ако припаѓаат на овој дел од публиката, постојат два начини за вас.

Прво, може да се направи дополнително чистење готви светлина. Постојат неколку едноставни и докажани техники да се практикуваат. Сите детали можат да се најдат во публикацијата "Како да се исчисти пијалак со мирис."

Второ, тоа може да биде повторно дестилација. Нејзиниот резултат е секогаш чиста и високо-квалитетен производ.
Удел во коментари од своето искуство во подготовка на домашна пијалак дома без фузелово вкус и мирис.

Оди на линкот и да се купи со висок квалитет на светлина со тапан пареа

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти светлина без мирисРецепти светлина без мирис
Чистење светлинаЧистење светлина
Како да се направи светлина без мирисКако да се направи светлина без мирис
Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домотКако да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
Светлина и вотка - што е подоброСветлина и вотка - што е подобро
Очистување на вотка мирисОчистување на вотка мирис
Исчисти пијалак лош мирис наИсчисти пијалак лош мирис на
» » Дома пијалак рецепт без мирис