ma.AlcoruGuru.ru

Директориум tekiloveda

Текила - алкохолен пијалак направен во сушниот планинските области на централниот дел на Мексико, од ферментација (ферментација) и дестилирана Агаве сок (агава - тропска билка, исто така, се нарекува - maguey).
Археолозите велат агава расте во овој регион за најмалку 9 илјади. Години. "Текила вино" за прв пат беше направен од страна на освојувачи кои "надмина" локалниот пијалок наречен pulque (pulque), повеќе здрав.

400 години по освојувањето на Мексико од страна на Шпанците, текила стана симбол на мексиканската луѓе, кој е познат во целиот свет. Денес повеќето од текила е направен во државата Халиско околу градот Текила.
видови на текила
Бланко или plata (сребрена или светлина) - најчестиот тип.

Тоа се нарекува "заднината" текила blanco се полни по дестилација во релативно свежо шише - помалку од 60 дена од денот на изложеност.
Понекогаш со остар вкус, но тоа би можело да биде tastier и многу посилни од добро исчистени видови на текила и е означена како "целосно агава".

Некои производители како текила ја остави во дабови буриња да се здобијат со помек вкус, но најмногу време, како изложеност - 30 дена.
Joven abocado (свежи и газирани пијалоци, исто така познат како оро или златна) - Вториот тип на текила.Во принцип, исто како и blanco, но исполнет со додавање на состојки кои му даваат посебен мирис - сето тоа дава вид на текила конзистентност.
Овој тип на текила, исто така, се нарекува благ или оро (злато), оваа боја е стекнато како резултат на боење (обично со додавање на карамела и даб одредени есенции - до 1% од вкупната тежина).

На индустриското производство на текила представуваат збор Mixto (мешана).
Обично, оваа текила не е означен како "целосно агава", но не помалку популарни во извозот.Треба да се напомене дека понекогаш текила reposado означени со "сто проценти агава" наречен злато, која е различна од текила злато Mixto.
Reposado, третиот тип, што значи "одмори", одржан. Оваа текила е на возраст од 2 месеци до една година во дабови буриња или буриња.

Со оваа изложеност вкусот на текила станува побогат и покомплексен.
Колку е поголема изложеност, потемна боја на пијалок и повеќе дрво влијае на вкусот и мирисот на текила. Со Reposado се повеќе од 60% од вкупната продажба текила во Мексико.

Тоа беше првиот вид на зачинети текила.
Asejo (возраст или зрели) - четврта форма се чуваат во затворен државата, не повеќе од 350-литарски буриња најмалку една година.

Оваа текила може да се чуваат и повеќе - дури и на од осум, десет години, но властите тврдат дека најдобро време на изложеност - четири или пет години.
Тоа обично се истури од буриња и се истура во резервоари од нерѓосувачки челик, по четири години на стареење, бидејќи испарување во дрвени буриња достигне 50% или повеќе.

Повеќето од acejo текила станува сосема темно и влијанието на дрвото има многу повеќе од reposado. По три или повеќе години, производителите текила текст (неформално) "muy acejo" или "Tres acejo".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Текила и неговата класификацијаТекила и неговата класификација
Историја на текилаИсторија на текила
ТекилаТекила
Како да се готви текилаКако да се готви текила
Текила составТекила состав
Технологијата на производство и составот на текилаТехнологијата на производство и составот на текила
Текила Сиера: кога сакате да на мексиканската ...Текила Сиера: кога сакате да на мексиканската ...
Класификација на текилаКласификација на текила
Од она што и како да се направи текила, вистинската боја на текила, митови и реалностОд она што и како да се направи текила, вистинската боја на текила, митови и реалност
Видови на текилаВидови на текила
» » Директориум tekiloveda