ma.AlcoruGuru.ru

Грозје алкохол

грозје алкохол

грозје алкохол

Грозје алкохол во укинувањето на ликер од портокал сосема уникатна во својот вкус и пријатен мирис.

Тоа е лесно да се подготви дома. Закуска за овој пијалок се одлични плодови и овошје.

Видео: Изработка на Бери ракија

Во принцип, грозјето може да биде од било кој вид, но повеќето преферираат потемна боја.

Исто така, алкохол, вотка (само добар квалитет), или исчистени светлина. Алкохол од грозје готви во многу различни начини, но јас Ви препорачуваме три докажан рецепт на вашиот избор.

                 Рецепт 1. грозје алкохол

               состојки:

• 95% храна одделение алкохол (500 милилитри)

  • темно грозје (A фунта)
  • шеќер (A фунта)
  • цимет (Еден стап)

• каранфил (Три парчиња)

• вода (300 милилитри)

           подготовкаЗрели грозје се мие и суши, одделени од гребени. Ставете ги во стаклена тегла и малку модрина. Потоа пополнете 200 грама шеќер, се стави тука како цимет, каранфилче и се прелива алкохол.

Банката треба да се покријат, добри се тресат за распуштање на шеќер, а еден месец да се направи во подрумот. Во тоа време, треба да се тресат неколку пати.

По 30 дена, се готви на сируп (300 гр. Шеќер и 300 мл вода) и ostuzhivaem. Течни од филтерот за банките во тенџере емајл, истурете ostuzhennoy шеќерен сируп, се меша темелно. Потоа се става во шишиња, плута, и да се направи подрумот за десет дена. Тоа е сите алкохол од грозје подготвени.

                 Рецепт 2. грозје алкохол

        состојки:

• Бобинки зрели грозје (Еден килограм)• Водка (Еден литар)

• вода (400 милилитри)

• Шеќер (150 грама)

подготовка

Зрели грозје мие, се суши, одделени од гребени. Се става во чаша шише и малку вежбање.

Потоа се става 250 ml вода и 750 ml вотка (или прочистена вотка). Да се ​​направи во подрумот и се залагаме за десет дена.

Тогаш сите овој вирус во тенџере емајл, истурете 250 ml вотка останатите ostuzhennoy и шеќерен сируп (150 ml вода и 150 грама шеќер).

Сите добро промешајте, и се прелива во шишиња. Да се ​​чува во подрумот. По десет дена, можете да снимате примерок.

          Рецепт 3. грозје алкохол

      состојки:

• Грозјето (A фунта)

• Храна алкохол (Pint)

• Шеќер (Триста грама)

Видео: Сок од грозје јаболковина од продавница

• вода (Еден литар)

        подготовка

Зрната треба да се мие, се суши, одделени од чешли, се стави во стаклено шише и малку модрина. Ова, исто така, се прелива алкохол тегла цврсто се покрива со капак и извади подрумот за десет дена.

По десет дена, готви шеќерен сируп, ostuzhivaem. Гроздова ракија од шишето филтрираме во тенџере емајл, составен ostuzhennoy шеќерен сируп, се меша добро. Се прелива во шишиња, покријте и да ги чувате во подрум. Десет дена подоцна, грозје ликер ќе биде подготвен.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Грозје кешГрозје кеш
Џем од грозјеЏем од грозје
Алкохол грозје воткаАлкохол грозје вотка
Грозје плодови маринираниГрозје плодови маринирани
Грозје во сок од грозјеГрозје во сок од грозје
Успешно рецепти ликер од грозјеУспешно рецепти ликер од грозје
Тинктура од грозјеТинктура од грозје
Грозје ratafiiГрозје ratafii
Грозје маринираниГрозје маринирани
Инфузија на грозје домаИнфузија на грозје дома
» » Грозје алкохол