ma.AlcoruGuru.ru

Јамајка легенда - рум myers`s & Sons

Приказната почна речиси класичен: "Исак имаше два сина ..." Сепак, по име Мајкл, а вториот - Фред. Исак Маерс работел за многу години снабдувач на стоки за британската морнарица во Портсмут. А во средината на 19 век, неговиот син Фред отиде во Јамајка, британскиот Западни Инди на. Синот не само што не се изгуби во ново место, но тоа стана познат. Ние се обидуваме на секој начин да ја поддржуваат еврејската вера на островот, во 1879 година тој ја основал компанијата за производство на рум Фред Л Myers`s & Сина.

Маерс Соба -legenda Јамајка

Значи, за радост на островот и навивачите на Рома во целиот свет, во Кингстон фабрика за производство на познатиот Јамајка пијалок во иднина таа била изградена.

Соба "Маерс" е направен од шеќерна трска и меласа, и се смета за најстара Јамајка производство рум. Во неговата подготовка користење на растенија расте само во Јамајка. созрева ова рум во буриња бел даб. Главниот фокус на разговорот за оваа соба да се направи сируп. По меласа за нивните производители рум зеде од старата фабрика Monymusk, чии насади се наоѓа во јужниот дел на островот во градот Sainte-Catherine.Од XVIII век, оваа фабрика за шеќер доби меласа, па дури и подготвени рум неговата. Но, тој не оди под името Monymusk: во тие години, стандардна пракса во Јамајка рум беше продаден за понатамошно мешање, чистење, созревање и препродажба во рамките на други брендови. Се вели дека во 1893 година, 148 компании го користат на меласа дестилерии на ова растение. Деведесет години, до 1983 година бројот на компании кои користат меласа Monymusk се намали на шест. Сега фабриката не се игнорира и продолжува да работи.

Постери со легендарниот Соба МаерсВо својата историја рум "Маерс" припаѓале на различни сопственици. Во 1950 година на брендот беше купена од страна на американската компанија Џозеф Е. Сиграм & Син. И во XXI век почна нова страница во историјата. Еден Повеќегодишни договор меѓу најголемите производители во светот на алкохол продавачите: Дијаџио PLC, Сиграм Company Рибар, Pernod Ricard и сојузничките Domecq Саладин. Дијаџио продаваат кокос рум «Малибу», и наместо да купи голем број на брендови, меѓу кои е и Јамајкански рум "Маерс."

Но назад на главната поента - дека, за кои овој бренд е на располагање. Соба "Маерс" има извонредно богат вкус, а со тоа и успешно се користи не само во мешани пијалоци и коктели, но, исто така, во подготовката на алкохолни слаткари десерти.

Тоа е достапен во три варијанти: Авторски Темно, Myers`s платина и Myers`s Легендата. На пример, темна соба "Маерс" е произведен со мешање на нерамна дестилати. Конечно рум созрева во дабови буриња за до 4 години (за топла земји најдобра возраст) И има сила од 40%. "Маерс Платинум" - една помалку позната, сепак, така е спомене рум донесе ригорозни филтрација јаглерод. Се чувствував ноти на ванила, кокос, зачини и благ вкус на "путер" и анасон. И за љубителите на возраст од повеќе пијалоци во линија "Маерс" има една деценија на темно рум - Myers`s Легендата. Значи - да изберат да вашиот вкус!

Јамајкански рум Маерс

И на крај сакам да кажам дека, "Маерс" се смета легендарниот Јамајкански рум и заслужува почит за да можат да преживеат во непрегледниот Океан од различни rums. Го задржа своето име и историја, каде што другите "легенди" загинаа во невреме трговски војни и превземања.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Силен Јамајкански румСилен Јамајкански рум
Tia Maria (tia maria)Tia Maria (tia maria)
Пијалок пирати - 2 часа.Пијалок пирати - 2 часа.
Омилен пијалок на пиратиОмилен пијалок на пирати
Кубански рум и други сорти пијалокКубански рум и други сорти пијалок
Од она што е рум?Од она што е рум?
Интересни факти за румИнтересни факти за рум
Уникатен вкус на рум Appleton имотУникатен вкус на рум Appleton имот
Што е рум?Што е рум?
Главните видови и видови на румГлавните видови и видови на рум
» » Јамајка легенда - рум myers`s & Sons