ma.AlcoruGuru.ru

Составот на absinthe - не е заеднички пелин

Видео: mugwort

кој е дел од absinthe

Видео: пелин вино - лек за хроничен заморAbsinthe има долго време се припишува чудесни својства. Во прво време, тој се смета за ефикасен лек за многу болести, а потоа пијат зависници, кои предизвикуваат халуцинации. Неколку векови пред, многу креативни луѓе кои absinthe помага да се донесе инспирација. Само неодамна, сите овие митови биле разоткриени. Сега дел од absinthe не е тајна, тоа е законски алкохолен пијалок, кој може да се купат во нашите продавници.

Се верува дека absinthe - ова е заеднички пелин тинктура на алкохол е зелена, но, всушност, пијат малку посложена. За да се подобри вкусот производители додадете екстракти од анасон, маточина, анасон и други билки.Составот на absinthe:

  • висок степен на етил алкохол
  • пелин
  • други билки: анасон, анасон, маточина, камилица, магдонос, коријандер, Тасев биле, Ангелика, слатка знаме.

Absinthe има висока тврдина - 55-85% од прометот. Ако додадете вода за да го, пијалок ќе биде заматена и т.н. "бела трепет." Тоа е најефективниот метод за проверка на квалитетот на абсинт.

Видео: мај колекција: пелин (или бела)

Прашањето за халуциногени својства на "зелена самовила" дојде од фактот дека составот на absinthe содржи thujone или monoterpin. Овие хемикалии се структурно слични на дрога, но нивната штета не е научно докажано. Во повеќето земји, производителот е должен да се исчисти вашиот производ со thujone и monoterpina толку модерен absinthe не може да предизвика зависност и халуцинации.

состојки на absinthe
Абсинт не е само зелени
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се пијат absintheКако да се пијат absinthe
Производство на absintheПроизводство на absinthe
Ispey thujone зуиIspey thujone зуи
Составот и производство на absintheСоставот и производство на absinthe
Absinthe на светлинаAbsinthe на светлина
Подготовка на absintheПодготовка на absinthe
Maktub (Maktub)Maktub (Maktub)
Rodnik & rsquo; s (rodnikc)Rodnik & rsquo; s (rodnikc)
Logan (Логан)Logan (Логан)
Ова absintheОва absinthe
» » Составот на absinthe - не е заеднички пелин