ma.AlcoruGuru.ru

Претседател

Коктел Состојки:

  • Свети сируп 1 лажиче
  • бел рум 2 дела
  • кршен мраз
  • цреша
  • сув вермут 1/3 од
  • вермут розова дел 1

Можеби варијации на овој коктел колку што имаше претседатели во Латинска Америка. Рецептот предложи тука, е основана во 1920 година, се претпоставува дека во Хавана Бар "Vista Alegre" на претседателот Марио Menocal.

состојки:коцки мраз
кршен мраз
2 дела од бел рум
1 дел вермут розова
1/3 од сув вермут
1 ч. Лажица Гренадините
портокалова парче
цреша

Подготовка:

Метод: Протресете
Глас: традиционалните
Гарнитури: портокалова парче и цреша

Наполнете шејкер половина со коцки мраз. Додади Гренадините, сув вермут и бело рум. Протресете ја мешавината и процедете во чаша, се распаѓа исполнета речиси до врвот со мраз (или нема мраз, како во класичната верзија). Гарнирајте со цреша и парче портокал.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
МетротоМетрото
Виолетова кактусВиолетова кактус
ВолгаВолга
БронксБронкс
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
БакардиБакарди
МенхетенМенхетен
Билни здолништеБилни здолниште
СочувствоСочувство
NegroniNegroni
» » Претседател