ma.AlcoruGuru.ru

Коктели со абсинт

15 супер популарен коктел рецепти со "зелена самовила"

Абсинт чиста сакаат да пијат на сите. но Коктели со абсинт среќни да ги користат посилни и послабиот пол. Постои неофицијални рејтинг од 15 најпопуларните пијалаци на база на "зелена самовила". сите овие Коктели со абсинт дома готви прилично едноставна, ако ги следат техника правилно. Решивме да се необичен пијалок, изненадување гости направите? Лесно!

Коктели со абсинт

1. «Слатка контраст»: работа на контрастот

Видео: коктел од absinthe

Името на пијалок е во право. Тоа е обично да пијат во една голтка, да се чувствуваат за игра на контрасти горчливо, кисело, сладок вкус. За подготовка на «Слатка контраст» Треба:

 • 50 милилитри absinthe;
 • сок од јаболко во врска со него 2: 1 или 3: 1;
 • 20 милилитри Бери ликер или сируп;
 • коцки мраз.

Алгоритам е едноставна: прво, сок, патека - еден дел од сируп или ликер. "Зелена самовила" го подобрува сладост и други компоненти е последниот удар.

2. «Rutas-clab»: Започнете со партија!

Гори absinthe изгледа одлично, а вкусот на пијалокот е исто така необично. на светлина Коктели со абсинт дома, нема потреба од сложени состојки. За "Rutas-clab», на пример, ние треба:

 • 30 милилитри на "зелена самовила" и капучино;
 • 10 грама шеќер.

Коњак вино стакло треба да absinthe, една чаша виски - капучино.

Стакло се наоѓа странично на стакло и се додава шеќер. Absinthe запалени, чаша пресврт и се прелива "зелена самовила" во чаша капучино. Последните сервира во чаша, и огнот изгаснат. Овие пијалоци се направени за да пијат во една голтка, издишување пареа на носот алкохол.

3. "Потрес": става состојки во слоеви

"Говорејќи во име на" одговара на тврдината. Тоа е пијан со тага. Кога течноста ќе се запали, фрли нотка мелен цимет. Да се ​​подготви пијалок потребни очила за коктели:

Видео: Како да се пијат absinthe (коктел со абсинт) жешко

 • 20 милилитри соба, џин (или вотка) absinthe;
 • 30 милилитри кола и сок од лимон.

Рум, џин, "зелена самовила" се истури во слоеви. Од една страна чаши кола додаде, со друг - сок, а потоа запалија содржината.

4. "Мед" обично сакаат жените

За него, тоа е потребно да се 3 компоненти:

 • 25 милилитри на "зелена самовила";
 • 30 ml сок од лимон;
 • 20 грама мед.


Мед и сок треба да се направи пареа за да павлака и се прелива во 50-унца флотатор a. Absinthe е додаден со помош на лажица. Ако сè е направено правилно, тоа ќе биде две-тон коктел.

5. "Збогум Џони": пожар не бара

разделба Коктели со абсинт обично не е направен да го запалат, но тие се тешко да се замисли без коцки мраз. Сите компоненти на пијалоци (освен ким) смее да се меша со мраз, потресена во шејкер. Како резултат на составот се филтрира, се става во чаша, посипете ким. Да се ​​создаде потребите на пијалаци:

 • 20 милилитри absinthe и ракија;
 • 1 белка од јајце.

Коњак во коктел може да биде успешно заменува ракија.

6. "Дома": хармонијата на елеганција и едноставност

Како да испијам коктел, не знам што е. Пијалакот има оригинален вкус, но нејзиниот главен белег: време да дишат преку цевка-nosed пар абсинт. "Дома" е составен од 3 компоненти:

 • 50 милилитри "зелена самовила";
 • 30 ml сок од лимон;
 • 1 лажичка шеќер.

Absinthe е потребно да се става во чаша сок од лимон - чаша. "Зелена самовила" од страна на стаклото се истури шеќер. Откако коктел запалени, шеќерот ќе почне да се топи, потребно е да се прелива тенок поток алкохол во сок и цврсто опфатени стаклени чаши. Тоа беше последната акција ќе ви овозможи да го фати неколку абсинт.

7. «I.V.F. Мартини »: за познавачите на Исклучителна вкусСладолед и даде пијалок шарм и учтивост. За подготовка на потреба:

 • 30 милилитри од absinthe ликер на Kahlua, павлака nevzbityh;
 • 60 милилитри на еспресо.

Подготвени да пијат во чаша мартини. Тие влегоа на алкохол, "зелена самовила", кафе. конечниот допир на пијалок кој се пие со мраз, се крем.

8. Што се подразбира под "Hallucinogen сладолед"?

Превод името е многу симболичен коктел "халуциногени сладолед." За да се напијам нешто, што треба миксер и 3 производи:

 • 40 грама absinthe и сладолед;
 • чаша сок од портокал.

Компоненти затропа и истури од чашата.

9. "Абсинт Физ»: што шиштеа коктел?

Сода дава "зелено самовила" необичен вкус и "звучни ефекти." За sizzling коктел но 20 милилитри сок е потребно:

 • 10 милилитри ракија и калинка сируп;
 • 30 милилитри absinthe;
 • 20 ml сок од лимон и портокал;
 • 1 белка од јајце.

без сода компоненти се меша во шејкер, составен сода, повторно предизвика.

10. "Горење": комбинација на класични и егзотика

последната минута Коктели со абсинт често вклучуваат традиционалните видови на пијалоци, како што Snaps. коктел компоненти на една таква пијалаци како што следува:

 • "Зелена самовила";
 • горчлив ракија;
 • Blue Curacao;
 • nevzbitye крем.

Состојките треба да се меша во еднакви делови во блендер - и коктел е речиси готов. Тоа е пијан во форма на горење преку слама.

11. "Бела Магла»: кога белата магла bewitches

Коктел е подготвена во шејкер, се прелива во чаши, се украсуваат со нане. Да се ​​направи "Бела Магла», кои се неопходни:

 • 25 милилитри absinthe и нане алкохол;
 • 1 милилитар Angostura bitters;
 • sprig на нане.

12. "екваторот" не е без текила

Коктел консумираат осветлена и без палење. Во првиот случај, вообичаено е да се пијат во една голтка без цевки. Пијалакот има необичен изглед со наизменични слоеви на различни компоненти. Коктел потреба:

 • 20 милилитри алкохол absinthe "Triple Sec" и бела текила;
 • "Табаско" 5 милилитри сос.

Ликер и текила става во чаша, а потоа - на сос. "Зелена самовила" се додава на минатата година.

13. "Млеко лавица" популарна со сите

Алкохолен пијалок кој се смета дека е женско, но тоа задоволство на мажите пијат. Пијалокот е крави во блендер и се хранат на стакло, украсени со парче од банана. Да се ​​создаде "млекото на лавица" бара:

 • 30 милилитри absinthe;
 • 50 ml на обезмастено млеко;
 • 1 банана.

Видео: Абсинт Шампањ +

14. «Flaming Lamborghini» свети

Постои одредена традиција на потрошувачката на коктел. Првично пијат преку слама од една главната очила пијалок, тогаш тоа се истури во исто време содржината на другите две чаши - ". Празникот продолжува" и За "Flaming Lamborghini» треба нотка на цимет и еднакви делови од следниве компоненти:

 • Sambuca;
 • absinthe;
 • Алкохол «Blue Curacao»;
 • Baylis;
 • кафе ликер.

"Зелена самовила", Sambuca и кафе ликер меша во коктел чаша. Во очила 2, чии содржини ќе се меша "во втората фаза банкет", и алкохол се истури Baylis «Blue Curacao».

15. "Абсинт-бум": шампањ во студиото!

Да се ​​добие пијалок, се меша во еднакви делови е доволно шампањ и "зелена самовила". Пијте алкохол во една голтка. Но, за неговата подготовка само ќе одговара на стакло со дебел дното, мешајќи по сите компоненти направени притискање на бар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со коњакКоктели со коњак
Тврдина и халуциногени absinthe - ние се разбере сложеноста на прашањетоТврдина и халуциногени absinthe - ние се разбере сложеноста на прашањето
Рецептот е едноставен absinthe-базирани коктелиРецептот е едноставен absinthe-базирани коктели
Хирошима коктел - нуклеарна експлозија во една чашаХирошима коктел - нуклеарна експлозија во една чаша
Рецепти за најдобрите коктели со абсинтРецепти за најдобрите коктели со абсинт
Како да се пијат absinthe и снекКако да се пијат absinthe и снек
Како да се пијат absinthe - 7 техникиКако да се пијат absinthe - 7 техники
Абсинт енергијаАбсинт енергија
Коктели од SambucaКоктели од Sambuca
Коктели со џинКоктели со џин
» » Коктели со абсинт