ma.AlcoruGuru.ru

Мента ликер

мента ликер

мента ликер

Пеперминт ликер има доста пријатен мирис, сладок вкус, мека и лесна за пиење.

Рецепт тинктура нане лесно да се подготви, малку како рецепт на пиперка.

Овој пијалок може да се подготви за алкохол и вотка или прочистена светлина.

Сметаат дека овие две рецепти готви дома. И така ние се справуваат со ова прашање.

Видео: Нане тинктура од вотка

                      Рецепт 1. Пеперминт тинктура за алкохол

               состојки:

• Храна алкохол (Две литри)• сушен пипер нане (150 грама)

• Шеќер (A фунта)

• вода (1,2 литри)

            подготовкаВо шише три-литарски поставени тресна нане и се прелива храна алкохол.

Видео: тинктура "нане"

Банката го капакот и го стави во шкафче (темно место) за една недела. Какви видови на алкохоли, и што подобро да се користи што е опишано во овој член.

Потоа почнаа да растат вриење шеќерен сируп, и се излади до собна температура.

Промешајте на резултат на инфузија на пеперминт шеќерен сируп. Потоа филтрирана два пати (газа, памук, или "вафли" крпи).

Подготвени да пијат става во чаша или шише стаклено шише, во близина и се чува на ладно место. Можете да ги користите подрумот.

Видео: Семејство Brovchenko. Рецепт мента тинктура на алкохол - од главоболки, болки во стомакот и гадење

Рецепт 2. пеперминт ликер со вотка (светлина)

               состојки:

• Висок квалитет на вотка, или исчистени светлина (Еден литар)

• сушен пипер нане (100 грама)

• Ким (10 грама)

             подготовка

Еве што треба да се стави сите состојки во стаклена тегла (добро 1.5 литарско шише), покријте и две недели, исто така, се стави во кревет маса. Потоа се филтрира, се филтрира и се става во чист сад. Да се ​​чува во подрумот.

Така, ќе добиете голема нане ликер. Имам добро време!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ракија-пресечеРакија-пресече
Коктели со воткаКоктели со вотка
Коктел "нане julep"Коктел "нане julep"
Нане ликерНане ликер
Мирисна нане ликер со воткаМирисна нане ликер со вотка
Коктели пресечеКоктели пресече
Алкохол босилек - bazilichelloАлкохол босилек - bazilichello
Како да се готви домашна нане ликерКако да се готви домашна нане ликер
Мента ликерМента ликер
Нане ликерНане ликер
» » Мента ликер