ma.AlcoruGuru.ru

Домашна светлина

содржина

Принципот на работа на уреди за правење светлина истото. Тоа е како што следува: сварено пиво се загрева во посебен сад, неговата пар до цевка празнење, а потоа изложен на ладна течност е кондензирана и вознемири (пијалак). Да се ​​направи светлина треба да се запознаат со правилата на каша дестилација и изберете соодветна големина и едноставноста на производство варијација.

Компоненти на светлина

Приготвува на температура апарат се состои од следниве елементи:

 • 800x600_51s1NiHlCt418G6mCMQ9alembic;
 • серпентина;
 • пареа барабан;
 • ладење на контејнерот
 • црева.

alembic

млеко лименки, алуминиум колби, притисок шпорети се идеални за уште. Тие се запечатени, па не ќе мора да излезе со дополнителни уреди за двојка не одат во воздухот. Садовите имаат широк врат, кои во голема мера го олеснува одржувањето. Резервоарот за миење е многу полесно отколку сад со тесни вратот.

притисок шпорет има вентил за ослободување на воздух, па не треба prodelyvat дополнителни дупки во капакот. Цената на домашните притисок шпорети на ниско ниво. Единствениот негативен е мала сума. Со голем број на миење потребно е да се разбере структурата повеќе од еднаш да се пополни нов дел.

Тегла и лименки се погодни во тоа што тие може да запише Брага, и кога таа otbrodit користат како alembic, не фрлаат течност.

Таа се поврзува тегла со остатокот на машината метална цевка. За таа цел го прекривачот дупчат дупка. Ако се користи тегла / лименки за други цели и не сакаат да ги расипат капакот, па постои полесен начин да се поврзете. Врежан дрвени круг со дијаметар еднаков на вратот на тегла. Во средината на кругот се дупчат кружен отвор за цевка. Кога кругот беше ставен во тегла и се става во поврзување цевка, запечатени структура. За да го направите ова, 'ржано брашно разредена со топла вода на државата потопат глина и темелно да се прикријат на грлото на резервоарот.

Во зависност од условите за живот на уште екранот се врши на шпорет на гас, оган, ринглата. Но, постои уште еден начин кој е прифатлив за верзијата со дрвени тркала и брашно: голем електричен бојлер до 220 капки директно во тегла (мора да се обезбеди однапред слот во круг) и врие Брага.

серпентина

На намотката е цевка намотан во спирала. Тоа е ангажиран во ладна вода или вода 2постојано тече низ него. Топла алкохол пареи кои влегуваат во серпентина на се уште, се лади и се готови производи.

Материјал за производство на спиралната не смее да реагира со пијалак. Подобро ако тоа ќе биде челик или бакарни цевки. Бакар метал е многу флексибилен, па нема проблеми со извртување на спирала. Не треба да се загрева, тоа ќе биде доволно за да оди наоколу неколку пати околу цилиндрична објект. Но, бакар крајот се покриени со зеленикава патина, и калем треба да се заменат или да темелно да се исчистат сода по секоја употреба.

нерѓосувачки челик серпентина независно направи потешко како што е потребата да се загрее режач на образувам гас. Како една опција се користи за производство на полипропилен цевки. Тие се евтини и лесно да се процесира. Но, спирални полипропилен лошо држи својата форма. Тоа треба дополнителни прицврстување на ѕидот на садот за ладење. Гумени црева не се препорачува, бидејќи тие се даде на пијалак непријатен мирис, што е многу тешко да се ослободи од.должината на цевката зависи од големината на садот за ладење. Просечната должина од 1,5-2 метри и со дијаметар од 1 cm потреба цевка. Со долга цевка, и покрај големата површина на контакт со вода, ја намалува стапката на дестилација.

пареа купола

Треба да се напомене дека тапан пареа не е задолжителен елемент на светлина. Но се верува дека неговото присуство ослободува од пијалак на нечистотии, вклучувајќи го и фузелово масла. Таа е поврзана со капацитет помеѓу Брага и серпентина. Загадувачи влегуваат тапан пареа, ќе кондензира алкохол (нивната точка на вриење е пониска од онаа на алкохол) и се реши до дното. неговата употреба ќе се намали дополнителни напори за да се исчисти светлина.

Друга цел на барабанот на пареа е дека ако температурата на каша е премногу висока и тоа ќе оди преку цевки, тоа ќе делува како заштитна бариера веќе готовиот производ.

Најлесен пареа тапан е направен од стакло три-литарски maxresdefaultбанките со капак железо. Шило прободен две дупки во капакот, во кои две ракавите се вметнува со надворешен навој и обезбедени со ореви.

Подготвени пареа тапан поврзан со дестилација коцка црева и серпентина.Важна точка: Употребата на пареа барабанот ќе се намали крајниот производ родот.

фрижидер контејнер

Имагинацијата може да работи неограничен. Постојат повеќе од десетина опции од кои може да се направи сад во кој за чување на серпентина. Како општо правило, направи фрижидер или млаз вода или да бараат неговата постојана замена. Сè зависи од можностите и условите за подготовка.

Понекогаш не е можно да се обезбеди непречено минување на протокот на ладна вода низ кондензаторот. Потоа садот за ладење на мајстор од мал стан доживеал, некои успеваат да ги намалат за оваа намена стар резервоар за гориво. Тоа е поставен хоризонтално серпентина излез на две цевки. Еден оди во контејнери со почеток запарвам или пареа тапани, доколку ги има, на другите ќе го следат пијалак. Со оваа конструкција, постојана замена steplivsheysya вода е потребно да се излади. Тоа е, потребата за рачно otcherpyvat вода од "преку" и ладна пополни. Можете да ги користите мраз, ако може да се подготват однапред. Во зима село се користи за овој снег.

Предностите на не-течна ладилникот:

 • лесно да се произведуваат;
 • Таа им овозможува на дестилација во отсуство на вода за пиење.

d5_moduleфрижидер протокот не се обично од метал цилиндар со цилиндрична форма. Серпентина во овој случај може да биде поставен и вертикално и хоризонтално. Покрај двете гранка цевки на серпентина се направени дупки за прием и одвод на вода. Отворите се вметнуваат во сокети. Еден од нив е поврзана со црево на славина, втор одводното црево е во прилог, кој може да се изнесе директно во мијалникот мозоци.

Предности тече кулер:

 • покомпактен;
 • калем него се потребни помали должина;
 • Таа не бара постојано следење на температурата на водата.

црева за поврзување

Не секој има способност да се користи за заварување за поврзување на делови од апаратот на метални цевки. Дома совршено се справат со овој силиконски црева и цевки за гас и вода од нерѓосувачки челик, што може да биде фиксен прстиња и ореви.

Планот за изградба на дом-изработени уред е едноставна: alembic пареа тапан (опционално) резервоарот за ладење, со вграден колекција серпентина брод вотка.

Наједноставниот уред

Еден од најлесните домашна светлина е составена од елементи кои се во секој дом.

Направете го тоа можно надвор од тавата, карличната дијаметар идентичен со тава (резервоар), метална чаша и стојат под неа.

Во голем сад на дома-приготвува на температура пиво се истури. Во него се става рампа (мал статив), кои го спречуваат чаша, со дијаметар еднаков на дијаметарот на горниот дел од карлицата дното. Ова е сад за собирање на светлина. Затвора тенџере сливот на ладна вода. Тоа треба да се обезбеди целосна печат на алкохол пареа не исчезнуваат во воздухот. За да го направите ова, користете го тестото, или влажна крпа. Ќе им пријде на еден стар пешкир. Тоа треба да биде влажна и го стави на работ на резервоарот со Брага.

aea259cc8b66a2b7a051f9ba882Тенџере се стави на оган. За време на загревањето, на пар на миење зголеми и во контакт со ладна ѕидови на карлицата, се трансформираат во течност. Пијалак влева во чаша се наоѓа во внатрешноста на садот.

Овој метод е неговата едноставност. Но, тоа, исто така, има значајни недостатоци:

 • силен мирис на каша;
 • кога голема количина на миење неколку пати ќе треба да ја размонтираат структура за да се логирате на готовиот производ и отпад стелаж да се замени со нова серија;
 • пијалак со овој метод ќе содржи повеќе фузелово масла.

За контрола на температурата во alembic монтирани термометар, но кога ќе се создаде едноставен апарат може да се направи без него.

Важно е дека дома-приготвува на температура пиво не помина vinasse во чиста светлина, па загревање на се уште треба да се направи во редовни интервали.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Едноставен светлина НептунЕдноставен светлина Нептун
Генератор на пареа за правење светлинаГенератор на пареа за правење светлина
Светлина конфигуриран личноСветлина конфигуриран лично
Преглед светлина змејПреглед светлина змеј
Калем светлинаКалем светлина
Како да се направи светлина од таватаКако да се направи светлина од тавата
Опрема за подготовка наОпрема за подготовка на
Што е светлинаШто е светлина
Прекрасна светлина добри топлинаПрекрасна светлина добри топлина
Домашна светлинаДомашна светлина
» » Домашна светлина