ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура на коренот од ѓумбир

содржина

Ѓумбир корен одамна е познат како Леќата за различни јадења. Народите на Азија, каде што расте ѓумбир, го користат за медицински цели, додавајќи чај или правење на лушпа од него. Распространетиот инфузии на ѓумбир.

Употребата на инфузија со ѓумбир корен

Независно од тоа, во вашиот дом, медицински инфузија произведуваат вотка или алкохол, многу лесно. Инфузија на ѓумбир, благодарение на материја содржани во нејзиниот корен, има позитивен ефект на работа ѓумбир корентелото:

  • Ја подобрува циркулацијата на крвта;
  • Забрзува метаболизмот;
  • Потиснува воспалението во телото;
  • Елиминира грчеви и болка во стомакот;
  • Тоа влијае на процесот на губење на тежината и масти излез со поткожно области.

Тинктура од ѓумбир на 'рбетот, спречува срцеви и васкуларни болести, има позитивен ефект врз видот, го подобрува целокупниот имунитет. Нејзините добро да се користи за настинки. Инфузии ѓумбир за ублажување на кашлица и да ги елиминираат воспалението.

Неодамнешните студии покажаа дека помош пијалакот да се намали вишокот тежина и заклучи масти од телото без исцрпувачки вежби.

Треба да се има на ум дека секое алкохолни тинктури, не се препорачува за деца под 12 години. Alcoholate во коренот на ѓумбир да се отстранат за жените, чекајќи на дете, или доилки.

Ѓумбир корен тинктура со воткаНајчестите рецепт за домашна ликер со ѓумбир компонента се да пијат вотка. Тоа може да се однесува на масата за одмор, и тоа е можно да се земе како лек за настинки и болки во грлото.

За да се подготви, ќе ви треба:

  • 1 L на вотка;
  • 30g ѓумбир.

Коренот треба да се мијат, излупени и мелено со нож или блендер. Ако коренот се користи заедно со кожи, треба да се темелно да ја исплакнете. Ѓумбир стави во тегла, истурете 1 литар вотка и да се спречи. После тоа, во запечатен контејнер бил ставен на ладно место за една недела и чаша ѓумбир тинктурапостојано разнишан. По ова време на алкохол со ѓумбир корен ќе стане светлина вкус на лимон, тоа треба да се исцеди. Пијалокот може да се чуваат за долго време, без губење на нејзиниот вкус и лековити својства.

Тинктура на коренот од ѓумбир, водка и мед

Оваа тинктура може да се земе како во традиционалната, како и како превентивна мерка во студената сезона.подготовка пијалок ќе ви треба:

  • Ѓумбир - 2 парчиња;.
  • вотка - 0,7 l;
  • Мед - 100 гр.

Ѓумбирот треба да се мијат, излупени, се сече на прстени. Корен стави во тегла, пополнување на истиот мед и 0,7 литри вотка. Сите се меша добро, се стави на 7 дена на ладно место. По ова време, на пијалок може да се исцеди. Тој е подготвен за употреба.

Тинктура од ѓумбир корен и алкохол

Инфузија на ѓумбир корен може да бидат подготвени со користење на алкохол соединение, која ќе дејствува сурогат вотка. Во овој случај, на алкохол треба да се разреди со вода до силата на вотка. За да се постигне саканата концентрација, потребно е да се придржуваат до следниот сооднос: 300 мл алкохол на 600 ml вода. Инаку, процесот на подготовка на инфузии со ѓумбир ќе остане иста. Тоа треба да се мијат и мелени корен на било кој начин да го свитка во тегла и се прелива разреден алкохол. Оставете го да отстои на ладно место за 7 дена. Вкусот на ликер ќе додадете лимон или мед.

Понекогаш, наместо на употреба на алкохол светлина. Во овој случај, треба да бидете сигурни дека на нејзиниот квалитет. Исто така, сметаат тврдина светлина, за да го разредува со вода во правилна пропорција.

Кои се состојките може да се додаде на инфузија од ѓумбир?

106820Да се ​​направи тинктура на коренот од ѓумбир вкус поразлични или повеќе ефективни за медицински цели, тоа е можно да додадете еден мал износ на црвена лута пиперка. Бибер вотка на коренот од ѓумбир може да се земе една мала лажица во чај за настинка. исплакнете супа, тинктура, можете да додадете неколку капки да се елиминира воспаление и црвенило на крајниците. Бибер пијалок со ѓумбир ќе помогне да се зајакне имунитетот и да се намали болката од артритис.

Ако го направите дома инфузии во коренот за медицински цели и за спречување, тогаш тие можат да додадете различни корисни билки, како што се камилица, жалфија, кантарион. Овие растенија ќе се зголеми на корисни својства на пијалок. Адитиви за тинктура може да се одбрани независно, движејќи се од целта за која се планира да се користи и што цели треба да се постигнат. На пример, може да се користи за слабеење ѓумбир тинктура пченица.

За да се подготви за губење на тежината треба да биде смачкана во блендер со 200 гр корен ѓумбир и 'ртење зрно пченица. Како резултат на маса треба да се префрли во тегла и додадете 0,5 литри вотка. Цврсто затворен сад се стави на ладно место за 14 дена. Пијалокот треба да се протресе секој ден, и пред јадење - вирус. За губење на тежината лек се зема 2 пати на ден за 30 минути пред јадење. Голема лажица од тинктура разреден во чаша вода и пијат. Инфузии со ѓумбир и пченица не се препорачува за луѓе со заболување на црниот дроб. Во прилог на добивање инфузии, за ефикасно губење на тежината треба да се занимава со фитнес и ограничување на потрошувачката на одредени производи.

Инфузии на ѓумбир се несомнено пијалок кој корист здравје. Но, како и со алкохол, што треба да знаете кога да престанат да ги користат и да не се користи инфузија на медицински цели во случај на проблеми со желудникот, црниот дроб, или хипертензија.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви вотка ѓумбир домаКако да се готви вотка ѓумбир дома
Неколку варијанти на сок од портокал со ѓумбирНеколку варијанти на сок од портокал со ѓумбир
Рецепти и корисни својства на ѓумбирот тинктураРецепти и корисни својства на ѓумбирот тинктура
Рецепти минерални инфузии од ѓумбир воткаРецепти минерални инфузии од ѓумбир вотка
Како ѓумбир помага мамурлак?Како ѓумбир помага мамурлак?
Корисни тинктура од ѓумбир во светлинаКорисни тинктура од ѓумбир во светлина
Како да се готви ѓумбир-лимон чајКако да се готви ѓумбир-лимон чај
Ѓумбир воткаЃумбир вотка
ВермонтВермонт
Светлина во ѓумбирСветлина во ѓумбир
» » Тинктура на коренот од ѓумбир