ma.AlcoruGuru.ru

Како да се пијат и снек вермут?

Видео: Снек на вотка, дома рецепт

Вермут - пијалок, популарен во Русија уште од времето на СССР, кога најпознатите беше пијалок "букет на Молдавија". Во моментов, таа е една од најпопуларните алкохолни пијалоци, иако долго време, овие зајакнати вина се сметаат за низок квалитет. Но, тоа не е така.

Што е Вермут

Вермут - укрепени вино, во која да вкус и да се подобри вкусот додадете различни зачини и билки.

Вермут и Мартини Cinzano

Класичните и најпопуларните опција - алпски пелин, чија суштина е додадена на вино. Обично, нејзиното учество во вкупната содржина на ароматичната компонента е до 50%. Тоа исто така е популарен за да додадете вермут растенија како ајдучка трева, нане, кардамон, цимет, морско оревче.

Првично, вермут е направена само врз основа на бело грозје, но овие денови за своето производство и употреба на бело и црвено грозје.

Главните видови на вермут

Тоа можат да бидат поделени во 5 групи:

 1. сува со содржина на шеќер од до 4%,
 2. бела содржина на шеќер од 5-15%,
 3. црвени слатка со содржина на повеќе од 15% шеќер
 4. розова со содржина на шеќер од 10-17%
 5. горчлив, што е за разлика од другите сорти (аперитиви) е digestif, т.е. користи по оброкот.

Како да се пијат вермут

Обично тоа е пијан во чиста форма на триаголен очила, што е популарно се нарекува "мартини чаша". Но, тоа не е сосема точно, бидејќи користењето на класичната верзија на вермут во својата најчиста форма вклучува употреба на вклучите прекинувач - ова е ниска стакло со дебел дното, кој исто така служи виски.Црвена вермут хранат собна температура, и сува - ладни.

Пиењето вермут најдобрите во мали голтки, а не само од естетски размислувања: Засилени вино понекогаш обезбедуваат тежок мамурлак следното утро, па затоа е најдобро да се биде внимателен со нив.

вермут снек

Експертите се обично го советувам да се пие без грицки, иако, ако сакате да го исклучите неговиот блеф мирис и вкус, можете да додадете малку мраз. Тој ќе го ублажи експресивен карактеристики на вермут и да пијат повеќе мека, воздржани.

Покрај тоа, пијалок може да се разреди со вода или сок, кој многу не. Сокови погодна за речиси секој, но можно е да се забележи малку кисело сокови дека убаво тргна на сласта на вермут. Тоа може да биде лимон или сок од портокал.

Како и за што снек вермут, можеме да кажеме дека црвено пијалок оди добро со салати и месо. Често, како во црвено вермут, џин, или едноставно додадете мраз.Во Европа, вермут или неговите варијанта - мартини направи закуска на овошје, биено сирење, солени крекери или ореви.

Тоа е смешно, но во Русија од советско време беше вообичаено да имаат закуска пилешко месо, пити, или, во најлош случај, сендвичи. Што? И во Италија, во домот на трите најпознати вермут Мартини се служи како ужина за сендвичи.

Во однос на толку популарна низ целиот свет сорти на овој пијалок е мартини, таа одлучи да имаат ужинка во неколку различни начини:

Во овој случај, снек вермут најдобрите маслинки, сирење што веќе рековме, крекери и ореви, како и за сите други солени закуски.

Маслинки за вермут

Во принцип, зелени маслинки и мартини - вистинска "две чизми - пар", па и тие се надополнуваат едни со други. Маслинки земе залак не само мартини, но исто така и коктели врз основа на него.

Речиси секој вермут се совршени за десерти, како што се овошје или темно чоколадо.

Овошје може да го препорачуваме следново, од каде што се направи на различни избрани skewers:

 1. ананас,
 2. портокали,
 3. грејпфрут,
 4. мандарини,
 5. разни плодови (но не премногу слатка).

Тоа не е препорачливо да имаат закуска вермут, слатки десерти, како тие се направи вкус на пијалок премногу cloying.

Се разбира, пиење вермут во средината на празникот - не е добра идеја, но откако тоа се случи, тоа го прави смисла да се разгледа од ужинка во овој случај:

 1. Разноврсна опција од снек вермут Мартини a - сите видови на зеленчук и месо салати, и морска храна салати без мајонез.
 2. Мартини Роуз (Роса) најдобрите пилешко закуска.
 3. Интензивно сушење (Екстра суво) и Бјанко (Bianco) може да се искористи риба.
 4. Росо (Росо) оди добро со шунка.
 5. Најсилниот Мартини Горчлив (горчливо), при што алкохолот е 25%, во совршена хармонија со разни закуски, салата, риба јадења, печено месо и варени компири.

Конечно, исклучителни опција од снек вермут - традиционална закуска на Италијанците, кои сигурно се разбере и вермут и мартини: сендвичи, но не се едноставни, но во две медитерански вкусови:

 1. леб, маслинки, шунка, зелена салата,
 2. леб, тестенини авокадо, лосос.

Овие сендвичи се традиционални за Италија и совршено тргна вкус на пијалок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку степени е содржан во вермут?Колку степени е содржан во вермут?
Видови на мартиниВидови на мартини
Овошје ВермутОвошје Вермут
Пиењето CinzanoПиењето Cinzano
Како да се пијат вермутКако да се пијат вермут
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Историја и опис на вермут CIN CINИсторија и опис на вермут CIN CIN
Вермут "Cinzano"Вермут "Cinzano"
Како да се пијат различни видови на вермутКако да се пијат различни видови на вермут
Што да се пие вермут? Од она што го пијат вермут & ldquo; Бјанко & ldquo;Што да се пие вермут? Од она што го пијат вермут & ldquo; Бјанко & ldquo;
» » Како да се пијат и снек вермут?