ma.AlcoruGuru.ru

Како да се пијат мартини

пиење мартини

Неверојатна популарност на мартини не е изненадување, но Русија се уште не па не многу луѓе кои се запознаат со културата на пиење вермут. Тогаш јас ќе ви покаже како да пијат мартини, целосно да уживаат во неговиот вкус. Постојат некои нијанси кои треба да се знае секој познавач на алкохол.

1. расположение. Без позитивен внатрешен став на Мартин празник не донесе задоволство, како што е нејзината специфичност. Ние треба добар друштво на пријателите или некој близок. Вермут е идеален за романтични состаноци и млади лица.

2. очила. Мартини пијалак направен на специјални очила има конусна форма со долго стебло. Ако рака не е, може да се земе на вообичаените правоаголна ниска очила. Главната работа не е да се истурам на вермут во магацинот и чаши, наменета за тешко алкохол, се смета за лоши манири.

каде да се пие мартини
класичен чаша Мартини

3. температурата. Мартини најдобро да се служи разладено до 10-15 ° C, на оваа температура открива нејзиниот вкус и мирис се појавува светлина. Наместо ладење на целото шише во стакло со вермут влегоа, можете да додадете неколку коцки мраз. И двете опции се прифатливи.4. Temp. Мартини да пијат мали голтки без брзање, savoring пијалок. Некои од неговите обожаватели (особено за жените) се користи слама, но тоа е повеќе погоден за коктели, во својата чиста форма е подобро да се направи без слама.

5. закуска. Поради нискиот тврдина е изборен атрибут, но ако сакате да снек мартини маслинки, лимон парчиња, свежо овошје, бобинки, па дури и кромид. Изборот на одредена храна зависи од видот на мартини.На пример, Бјанко (Bianco) мешавини и со маслинки, нанижани со чепкалка за заби или парче лимон. Тоа е можно да се стави една чаша неколку коцки мраз или парчиња на овошје (киви, ананас, цреши, јагоди). Повеќе Бјанко разредена сода или тоник во делот на еден на еден.

Мартини Росо Црвено (Росо) беа измешани со портокал или цреша сок. По додавањето на сок од своите горчливо-сладок вкус е помек и посвежа. Пол: две мартини Росо зема еден дел сок.

Фановите на неконвенционални решенија предложи да го додадете во чаша Мартини Бјанко едно парче кромид и се остава да отстои неколку минути. Оваа комбинација не е за секого, но на кого имал на ум, не може да се замисли како може да се пие мартини без кромид.

мартини и парче кромид
Мартини со кромид

Покрај чисто совети вермут коктели врз основа на него. Еден од најпопуларните - вотка мартини. Овој коктел наметнат филм, се виде себеси Џејмс Бонд. Уште еден класичен рецепт е прикажано во видеото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мартини ракијаМартини ракија
Употреба на културата и коктели со Мартини RosatoУпотреба на културата и коктели со Мартини Rosato
Избор закуски мартиниИзбор закуски мартини
Како да се пијат вермутКако да се пијат вермут
Како да се пијат мартиниКако да се пијат мартини
Како и со што да пијат мартини BiancoКако и со што да пијат мартини Bianco
Разредена со други пијалаци мартиниРазредена со други пијалаци мартини
Бренди мартиниБренди мартини
Калории мартиниКалории мартини
Коктели Мартини Бјанко домаКоктели Мартини Бјанко дома
» » Како да се пијат мартини