ma.AlcoruGuru.ru

Кој и што сега се подготвува светлина

"Соговорник" за причините за зголемената популарност на вотка.

"Мојот дедо беше готвење и јас готви"

Митот дека пијалак - swipes на сиромашните се излезе во советската ера. Оваа дефиниција на алкохолот кои се произведени во домот се појави само по 1917 револуција. Пропаганда борби инспирира мислата за штетноста и изопаченост на комуникација со каша и се добиени од нејзината алкохол.

Значи погрдно идеја на светлина - остаток од минатото, или црна ПР од производителите на индустриски алкохол. Овој интерес, ако тоа може да се нарече како, е сосема гастроном. Вистински познавачи на вкус рецепти се пренесува од генерација на генерација.

Светлина во СССР

Секогаш готви, и покрај забраните

- Дедо готви, варени татко ми и јас се готви, - вели физичарот Евгениј Брик Chernogolovka од Москва. - Прво светлина во нашето семејство беше извадена од машината за перење. Потоа тој се обидел да се дизајнира врз основа на правосмукалка ... Јас не ги користите бидејќи јас го купив на јапонски единица. Јас не се сеќавам кога го купив последен пат алкохол ... На сите празници, ние само сопствените производи. Главната работа - да се готви мудро. Повеќе отколку што може да ја зафркнам подземјето, ќе се тешко може nahimichite. Еве јас сум 32, и ништо не е жив и здрав, за разлика од пријатели кои постојано отруен купи во тезги "срна".

продажбата на возила се зголеми во три



Според Вјачеслав Sankova, директор на една од онлајн продавници кои продаваат светлина, продажба дестилаторите зголеми на околу 3 пати.

- Со светлина може да се справи апсолутно никого - убедува Sankov. - Тоа е многу лесно. Ништо не се бара задолжително, освен ако не сакате некои ѕвона и свирки. Цена започнува од 3 милиони евра, во зависност од типот на уредот, обемот на уште, перформанси на барабанот на пареа, квалитетот на материјалите ...

Според Sankov, околу половина од "новите" клиенти светлина ... жените!

Во текот тоа е за сите ...

Значи, "без посебни трошоци", како што се пее во познатата комедија gaydaevskoy Кукавица, искусни и Goonies, се светлина е малку веројатно да се случи. Но, тоа е охрабрувачки дека единицата е главниот дел од трошоците. И тоа е потребно да се инвестира во сите времиња. Остатокот ќе чини еден денар. 5 литри топла вода, 1 кг шеќер и 20 грама сув квасец - тоа е приближна пропорции за наједноставните домашно пиво.

Покрај тоа, г-ѓа основа може да биде ништо: цвекло, грозје, јаболка, портокали, пченица, се смени џем. Рецепти - еден милион. На вкус и боја, како што велат ...

Што може и не може

Руски законодавство, што е спротивно на Советскиот сојуз, не го забрани пијалак светлина за лична употреба. Може да се забавува пријатели и непознати луѓе, но екстракција на материјална добивка се казнува (чл. 171 од Кривичниот законик "нелегални претприемништво"). Ако се фатат за рака во продажба на домашна напивки, се подготвуваат да плати парична казна до 300 илјади рубли, или со задолжителни работи за време на до 480 часа, или лишувањето од слобода до 6 месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Светлина и дома-приготвува на температура пиво од бреза SAP. Рецепт домаСветлина и дома-приготвува на температура пиво од бреза SAP. Рецепт дома
Андреј Emelyanov, МоскваАндреј Emelyanov, Москва
Црна воткаЦрна вотка
Коњак дома, можно ли е тоа?Коњак дома, можно ли е тоа?
Светлина КрушаСветлина Круша
Светлина лебСветлина леб
Жан домот на светлинаЖан домот на светлина
Коњак на светлинаКоњак на светлина
Како да се направи соба домаКако да се направи соба дома
Коњак куќа "hennesy"Коњак куќа "hennesy"
» » Кој и што сега се подготвува светлина