ma.AlcoruGuru.ru

Домашна светлина од шпоретот

светлина од шпоретот

притисок шпорет - корисни во домаќинството тава со херметички капак и безбедносни вентили. Можете да го користите не само да се подготват вкусни јадења, но исто така се вози на светлина. Сметаме дека на едноставен дизајн на дестилатор на притисок шпорет, кој се користи од страна на многу искусни и почетниците bootleggers.

Ние светлина од шпоретот има три важни предности во однос на другите модели:

  • е подготвена херметички alembic, се бара минимални измени;
  • шпорети нерѓосувачки челик притисок се продаваат насекаде и не се скапи;
  • одговара на стари контејнери кои веќе не се користи за готвење.

Само еден недостаток - мал капацитет. Многу ретко обемот на притисок шпорет повеќе од 5-6 литри. Излегува мини светлина дестилација на мали серии на миење или треба да се дестилира на неколку посети.

Инструкции за производство на светлина од шпоретот

шема на светлина од шпоретот

Опис на елементи:1 - капакот skorovarki-
2 - termometr-
3 - trubka-
4 - kran-
5 - вода ohlazhdenie-
6 - примачот samogona-
7 - Стоукс
8 - вода бања.

1. Финализирање на испарувачот. Ние само треба да малку менувате капакот на притисок шпорет, имено - два удар водовод futora тема или инч. Можете да ги користите делови, но futory користи, бидејќи тие ги обезбедуваат подобар печат.
Првата дупка е потребно за да се поврзете на испарувачот да фрижидер преку цевка вметната во вториот термометар кој следи температурата на перење.

Сите цевки за поврзување и други елементи на апаратот мора да бидат направени од метал (идеално месинг), бидејќи нивното гума и пластика колеги се оставени во готовиот светлина лош вкус.2. Избор на кондензаторот (фрижидер). Во повеќето кола светлина наречен кондензаторот калем, овој модул пар алкохол се претвори во течност. Идеална варијанта се смета кулер на кварц стакло, кој се користи во хемиски лаборатории. Втората опција - да се направи серпентина на бакарна цевка, која може да се купи во изградбата на пазарот или во хардвер продавница. За нормална ладење домашна кондензаторот треба вода.

За 1-2 часа дестилација може да се стави неколку стотици литри вода. Да се ​​намали потрошувачката, занаетчиите користи затворен систем за ладење, обемот на 30-40 литри. Две корпи поставени на различни висини (разлика од 50-60 см). Топ кофа вода паѓа од гравитацијата на калем, и од таму се влева во долната корпа. Понатаму пумпа аквариум или друг пумпата се пумпа назад во горната корпа. Но оваа шема е погодна само за искусни bootleggers, како што се бара прилагодување на брзината на течност.

Кога правилно се приготвува на температура апарати работа од шпоретот калем за излез на пијалак треба да бидат ладни, но ако дестилат топла, а потоа уредот не работи правилно и бара завршување на системот за ладење.

3. Соединение на елементи. Во оваа фаза, по собранието на сите проверат елементи за заптивање, особено поврзување на цевки. Во зависност од дизајнот на зглобовите понекогаш е неопходно да понатамошниот процес. Најлесен начин да се затвори сите дупки на вообичаениот тест кој лесно се отстранува со дестилација.

На дизајн со барабанот на пареа

светлина со пареа барабан фотографија

За тапан корисноста пареа уште се расправаат. Некои веруваат дека тој ги отстранува нечистотиите од партијата. Ако мислите така, тогаш може да се направи светлина од шпоретот за да го тапанот на пареа. Дизајнот на дестилатор ќе остане иста, само додадете уште еден елемент. Колото е прикажано на сликата.

Како барабанот на пареа може да биде конвенционален стаклена тегла со завртка капа обемот на 750 ml a. Капакот на две дупчат дупки во кои се лемење цевки. Еден од нив е поврзан со притисок шпорет, од друга - со разладниот уред.

Теоретски, со оваа шема, еден пар на етанол и фузелово масло е првиот кондензирана во тапанот на пареа. Тогаш алкохол почне да врие, повторно, и фузелово масло остане на дното на садот. Но, во пракса може да има многу нијанси поврзани со контрола на температурата и квалитетот на домашно пиво.

P.S. Светлина од шпоретот е совршен не само за традиционалните шеќер пијалак, може да се користи за да се вози Калвадос, виски, ракија и други алкохолни пијалаци, кои бараат дестилација.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ние себе си се направи светлинаНие себе си се направи светлина
Едноставен светлина НептунЕдноставен светлина Нептун
Научат како правилно да се вози на пијалак со пареа тапаниНаучат како правилно да се вози на пијалак со пареа тапани
Генератор на пареа за правење светлинаГенератор на пареа за правење светлина
Светлина конфигуриран личноСветлина конфигуриран лично
Moonshine за индукција на шпоретот е технолошки едноставна иMoonshine за индукција на шпоретот е технолошки едноставна и
Како да се направи светлина од притисок шпорет?Како да се направи светлина од притисок шпорет?
Како да се направи светлина од таватаКако да се направи светлина од тавата
Што треба да биде коцка да го дестилираат светлинаШто треба да биде коцка да го дестилираат светлина
Колку е светлина?Колку е светлина?
» » Домашна светлина од шпоретот