ma.AlcoruGuru.ru

Алкохол големата marnier - "златен стандард" за квалитет

Видео: Истакнување живо искуство Гери Vaynerchuk Воведни | 2016

Grand Marnier ликерИдејата за создавање на револуционерна ракија и портокал пијалок Grand Marnier (Grand Marnier) датира од 1880 година и е во сопственост од страна на Луј-Alexandre Marnier. Тој има направено голем број на експерименти со различни видови на коњак и неподготвен портокали, успеа да создаде нова елита алкохолни производ содржи 40% алкохол.

Видео: Класа 02 со читање на Маркс Капитал том I со Дејвид Харви

кратко резиме

Јачина на пијалаци: 40%.

Земја: Франција.

Категорија: ликер од портокал.Награди: добитникот златен медал на натпреварот «светска духови конкуренцијата - 2001" и "World духови конкуренцијата - 2007".

интересно да се знае

  1. Пијалокот е многу популарен меѓу богатите и благородни луѓе. Особено, негова корист да му ги покажал на Принцот од Велс.
  2. Еден од шишиња Grand Marnier е пронајден по падот на Титаник. Сега таа им припаѓа на музејот, иако неодамна украсени празник маса на бродот на легендарниот брод.
  3. Алкохол во побарувачката во светот на 150 држави. Се должи на зголемување на бројот на увезените производи во 1975 година, уште една фабрика е отворена на територијата на Нормандија.
  4. Во 2006 година, Grand Marnier ликер објави ограничено издание во чест на 80-годишнината од Елизабета Втора. Од Grand Marnier е еден од нејзините омилени пијалоци, компанијата има украсени шишиња во омилена боја на кралицата - виолетова.
  5. Изглед брендиран пијалок не е променет со векови. Своите посебни карактеристики - црвена панделка, запечатени со восок печат и готик натпис на етикетата.

Сорти ликер Grand Marnier

Продажбата може да се види повеќе варијации пијалоци, секој различен перформанси вкус со додавање на различни компоненти.

Најблиска форма на алкохол - «црвена панделка» ( «Црвениот наслови"), изготвени во два подвида - со додавање на тропски малини и портокали или праски. Според познатите списанието «Дух весник» тој бил награден со 4 ѕвезди.Ликер Grand Marnier црвена лента

"Екслузивно Jaune" или "жолта лента" се најде на излозите на продавниците ретко. Нејзината особеност лежи во фактот дека главната состојка, ракија, го замени со жито ракија.

Ликер Grand Marnier Екслузивно Jaune

Смета да биде ексклузивен алкохол «CUV е du Centenaire», кој беше објавен во ограничени количини на стогодишнината марка Гранд Magnier. Таа е составена од најдобрите сорти на коњак и со задоцнување од 25 години. Според тоа, просечната цена на шише е околу $ 145. Во 2007 година пијалок доби највисоката награда на годишната изложба «светска духови конкуренцијата».

Уште една ексклузивна беше ослободен по 150 години од раѓањето на компанијата - «CUV е Sp ciale Cent Cinquantenaire». Тоа е изготвен врз основа на ракија, на возраст од околу 50 години. Мет шишиња украсени со рачно насликани уметност. Овој пијалок е најдобар меѓу сите видови на ликер Grand Marnier, а цената по единица е поголем од $ 220. Престижниот магазин издание «Роб Извештај» тој го опиша како "најдобар од најдобрите".

Како што се користи алкохол

Во прилог на традиционалната употреба на процесот на алкохол, тој се користи за печење и готвење крем бухти национален десерт «Б che de l Не». Мошне често, Grand Marnier може да се најде во листата на состојки на различни јадења од сос од брусница. Ова се должи на фактот дека сладникав белешки на ликер од портокал создава убава разлика од кисела брусница. Исто така се користи, најдобар француски готвачи да го додадете во десерти, на пример, суфле, крем brulee и ванила сладолед. Покрај тоа, Grand Marnier останува неопходен составен за сос доставени до печена патка.

Коктел рецепти со додавање на Grand Marnier

Овој ликер може да се користи за подготовка на коктели следните:

  1. "Гран Kosmopoliten", изготвен врз основа на алкохол (20 мл), водка (30 мл) сок од портокал или брусница (40 ml) и неколку капки сок од лимон.
  2. "Гран Маргарита" - тој ги комбинира 30 ml Grand Marnier 40 мл текила и свеж сок од лимон (20 мл).
  3. B-52. Тоа се готви во слоеви, поливајќи наизменично во истиот износ: Grand Marnier, кафе ликер, ирски крем или други крем ликер.
  4. "Оган лав". За подготовка на мешани Grand Marnier (20 мл), џин (30 ml), сок од портокал и лимон вкус.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сабра (Сабра)Сабра (Сабра)
Злато Ирски ликерЗлато Ирски ликер
"Khortytsya" признат како најдобар вотка година"Khortytsya" признат како најдобар вотка година
Бејли (Baileys)Бејли (Baileys)
Рецепти ликер од портокал Grand Marnier, трокреветни сек, КурасаоРецепти ликер од портокал Grand Marnier, трокреветни сек, Курасао
Крем ликер - едноставен дома рецептКрем ликер - едноставен дома рецепт
Натпревар големото збирки 2010: Имињата на добитниците на медали - Дел 2.Натпревар големото збирки 2010: Имињата на добитниците на медали - Дел 2.
Triple sec (тројна сек)Triple sec (тројна сек)
Работилници Симон difforda во Москва и Санкт ПетербургРаботилници Симон difforda во Москва и Санкт Петербург
Денот на вљубенитеДенот на вљубените
» » Алкохол големата marnier - "златен стандард" за квалитет