ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од Viburnum бобинки

содржина

На исцелителна моќ на Viburnum одамна е почитуван од страна на луѓето. За терапевтски цели, се користат во речиси сите делови на оваа единствена фабрика - лисја, цвеќиња, кора, корења. Но посебна вредност се слатки и горчливи плодови, кои се корисни за организмот, минерали, елементи во трагови, витамини, така што ќе може лесно да ги споредите овие бенефиции со мини-аптека. Најчесто во народната медицина се користи тинктура од Viburnum алкохол или подготвени со вотка. Покрај тоа, постојат многу рецепти decoctions, инфузии на вода од бобинки од Viburnum, која може да се подготви себе си дома. Децата, исто така корисно да се пие сок од јагоди, засладен со мед или шеќер.

Корисни својства и апликации Kalinovoe тинктури

Со нагласена терапевтски ефект, тинктура на Viburnum се користи во народната медицина за превенција и третман на различни болести. Подготви посебен рецепт и употреба ViburnumСнежни тинктура на алкохол е препорачливо за следниве состојби на болест:

 • Стрес, главоболка, несоница.
 • Дијабетес.
 • Висок холестерол.
 • Отекување предизвикано од проблеми со срцето, бубрезите, повреда на вода-сол рамнотежа.
 • Болести на кардиоваскуларниот систем (хипертензија, исхемија, атеросклероза, васкуларни спазми, итн).
 • Настинка, ангина, SARS, болести на горниот респираторен тракт.
 • Пневмонија, бронхијална астма
 • Гастроинтестинални заболувања (колитис, гастритис, чиреви, ентероколитис, и така натаму. D.).
 • Хронична, вирусни, воспалителни дерматолошки заболувања (егзема, фурункулоза, carbunculosis, итн).
 • Заболувања на црниот дроб, жолчниот меур (холециститис, хепатитис, холангитис, итн).
 • Епилепсија, нервниот нарушувања, конвулзии, неврастенија, хистерија.

Alcoholate на Viburnum - високо ефективен antitussive, антипиретик, анти-воспалителни антивирусни, заздравувањето на раните природен производ. Исто така, екстракти од плодови имаат благо лаксативно дејство, при што тие се користат за дигестивни нарушувања.

И, се разбира, да се подготват за различни рецепти и да јаде во умерени количини на различни пијалоци на овие лекови плодови корисни за подобрување на имунитетот, како и превентивно средство против бери-бери.

Собирање и подготовка на плодови

Алкохолни пијалоци и лекови еликсири на Viburnum се подготвени само од зрели плодови neporchenyh. собирање Viburnum во садЖетва започнува по мраз, не пред тоа. Frostbitten плодови не се толку жестоки и повеќе слатка. Во овој случај, на корисни својства, тие не се изгуби.

Парче багаж снежни топки дома не мора да се врши во ноември и декември. Бери совршено "зима" на гранки, така што тоа може да се собираат во текот на зимата, до средината на март. е можно, како замрзнат (во фрижидер) и суво продавница Калина.

Пред да се направи тинктура на Viburnum, без оглед на рецепт, плодови, треба да се откине рацете и градите. Треба да ги отстрани сите остатоци, листови, неподготвен, мали скапани овошје. Се мијат со ладна вода и суши два часа, расипување на чиста кујна пешкир.Подготвени дома или ракија ликер од бобинки Viburnum може да биде алкохол, вотка, бренди, црвено вино (сува маса, Кагор). Како засладувач во рецепти слатки алкохолни тинктури и еликсири подобро терапевтска употреба мед или фруктоза.

Тинктура снежни топки на вотка

Состојки за Kalinovoe тинктура:

 • Калина - 0,5 кг.
 • Водка - 500 ml.

На суровина се става во чист сад и се прелива вотка, така што течноста ги покри 2 см. Запечатени и се чуваат во темната ноќ. По 24 часа, до врвот на остатоците од вотка, потресена, покриени со капак. Оставете го да се влее во темна ладно место за 3-4 недели. готови тинктура филтер, стискаш на бобинки. Пијат филтрирана низ памучна волна. Да се ​​чува во шише на темно стакло во фрижидер. Пијалоци не повеќе од 50 ml три пати на ден.

Тинктура од Viburnum за алкохол

тинктура од ViburnumAlcoholate е повеќе концентрирана, така што пијат за медицински цели не треба повеќе од 20-40 капки 3-4 пати на ден. Рецепт еликсир исто како тинктура на Viburnum вотка.Можете да го направите полесно. Пополнете стаклена тегла 2/3 волумен на свежи бобинки, истурете гребенот алкохол. Кисна за 2-3 недели на ладно и темно место.

Kalinovka шеќер

состојки:

 • Viburnum сок - 200 ml.
 • Шеќер - 150 g
 • Вода - 200 мл.
 • Водка - 1 литар.

Шеќерот се раствора во топла вода. На бобинки стискаш на сок. Поврзете се со шеќерен сируп. Истурете ликер во чисти тегли, се прелива вотка назад. Измешајте добро, покривање на тегла со капак и инсистираат на темно, ладно место точно 3 недели.

По се протегаат и филтрирање, резултатот е доста вкусни слатки пијалок кој е пријатен и лесно да се напие. Како терапевтски и превентивна агент инфузија може да се даде и во мали дози на постарите деца.

Тинктура Коњак со мед

Во овој рецепт плодови треба да се земе како многу на јачината на звукот да се пополни кварта тегла. Потоа додадете 150 мл Калина добра ракија и 150 гр мед. Се меша добро.

Истурете ја смесата во ладна зовриена вода до вратот, покријте и оставете 30 дена во соба за багаж. Кога тие се резултат, коњак ракија Калина со мед се филтрира и се става во чист шише.

Таквите средство е корисно да се земе со бубрежни заболувања, хипертензија 1 лажица масло. l. половина час пред оброк. Да се ​​ослободи од хронични главоболки инфузија Viburnum Коњак Viburnum со воткасе препорачува земање регуларниот дел од 50 ml по 1 на ден во текот на неделата.

Инфузија на Viburnum

состојки:

 • Калина - 1 кг.
 • Водка или квалитативните вотка - 1 л.
 • Шеќер - 150 ° C.

На суровина се става во чист шише. Се менува со шеќер и се прелива алкохол. Инсистираат во плакарот или кабинет 45-50 дена. На секои 3-4 дена, пијалок е разнишана.

Кога ликер е подготвена, се филтрира и шишиња за чување во шишиња од темно стакло. Цврсто затворени. Да се ​​чува во фрижидер или подрумот за 3 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт Kalinovoe тинктура на воткаРецепт Kalinovoe тинктура на вотка
Рецепти од Viburnum ликерРецепти од Viburnum ликер
Алкохол од ViburnumАлкохол од Viburnum
Водка инфузија на Viburnum и неговите корисни својстваВодка инфузија на Viburnum и неговите корисни својства
Готвење ракија од Viburnum домаГотвење ракија од Viburnum дома
Рецепти од Viburnum светлинаРецепти од Viburnum светлина
Домашна ликери на ViburnumДомашна ликери на Viburnum
Рецепт Kalinovoe тинктура за алкохолРецепт Kalinovoe тинктура за алкохол
Тинктура од ViburnumТинктура од Viburnum
Вкусна и здрава вино од ViburnumВкусна и здрава вино од Viburnum
» » Тинктура од Viburnum бобинки