ma.AlcoruGuru.ru

Водка инфузија на Viburnum и неговите корисни својства

содржина

Што корист може да се изведе од курва и кисела Viburnum бобинки со карактеристични горчина? растителни плодови имаат лековити ефекти во различни насоки, така што тие се активно се користи во народната медицина. Од снежни топки да се готви вкусна безалкохолни пијалаци, џем, овошје пијалаци. Корисни својства на Viburnum на тинктура Калина на дождвотка или алкохол. Покрај тоа, на снежни топки тинктура е одлична како десерт алкохолен пијалок било прослава. Таа има убав кисел вкус и прекрасен мирис. Калина прекинува мирис на алкохол целосно, па пијат тинктура од оваа Бери е лесно и пријатно.

Изберете рецепт и направи свој алкохолен пијалок, или лек врз основа на Viburnum не е тешко. Може да инсистира не само на алкохол и вотка, но ракија или дури и дома светлина. процесот на готвење е едноставно да се изврши, но како напивка мора да инсистираат за неколку недели, пожелно е да се подготви големи количини, за во иднина.

Корисни својства на Viburnum тинктури

Зрелите плодови на Viburnum црвени неверојатен износ на вредни хранливи материи и витамини. Со долгорочни инфузија на алкохол се на корисни својства на овошје. Тоа одамна е инфузија на Viburnum на вотка во народната медицина се користи како анти антивирусни, антипиретик, antitussive.

Калина многу витамин Ц, па лекови од бобинки стимулира потењето, зајакнување на имунолошкиот систем и го стимулира одбрана на телото да се елиминираат токсините од телото. Со следниве препорачаната доза Калина лекарите на алкохол може да се земе за лекување и превенција од настинка.

Корисни својства на еликсир се манифестира не само во борбата против акутни респираторни и вирусни заболувања. Тинктура на вотка од Viburnum направи специјален рецепт, се препорачува Kalinovkaизведува за хипертензија, болести на дигестивниот систем, за да се спречи појавата на атеросклероза.

Алкохол и алкохолни ликери Viburnum плодови имаат корисен ефект на нервниот систем, имаат благ седатив својства и да помогне да се ослободите од несоница. На широк опсег на употреба даде за дозата на лекот и Калина растенија кора во третманот на инфламаторни заболувања на генитоуринарниот систем. Покрај тоа, тие препорачуваат земање на нормализирање на целокупниот метаболизам.

Калина на алкохол

Основен рецепт Kalinovoe тинктура за алкохол не содржи непотребни компоненти. Само свежо овошје и чиста триење на алкохол потребни за изготвување на еликсир.

Овошје солза да се започне со четки, подредени, мијат и сушат. Истурете во удобно стаклен сад, полнејќи ја со волуменот на 2/3. Комплетно ги пополнуваат со алкохол, се покрива со цврста капак.Инсистираат медицински пијалок за 2 недели во темно место со топлина, а потоа се филтрира, се издаваат во мал обем сад, се запечатени. Чување на тинктура направени на овој рецепт, на ладно место. Земи како што е наведено, за да не се надминува препорачаната норми.

Калина вотка

Дома, може да се подготви тинктура на Viburnum на вотка со цел да се добие десерт алкохолни пијалоци. Пропорциите на состојките дадени подолу се погодни за само такви случаи. Ако тоа е потребно поволни својства на алкохол се посилни, бројот на шумски плодови во рецепт треба да се зголеми двапати. Во овој случај на пијалоци се здобива со карактеристично луто мирис и горчина. Пијте овој еликсир тинктура шишињаТоа може да биде не повеќе од 50 мл на ден.

Рецепт Kalinovoe вотка:

 1. Плодови (500 g) се става во стерилизирани, сува стаклено шише.
 2. Се прелива вотка, така што течноста опфатени плодовите од 2-3 см.
 3. Тегла цврсто и оставете за еден ден на топло место.
 4. Следниот ден, да додадете алкохол. Вкупниот износ на вотка на наведениот дел Viburnum треба да биде 500 ml.
 5. Затвори сад и кисна пијалок 4 недели во топла оставата, чајната кујна. Ако сакате, можете да снежни топки вотка и инсистираат на тоа за подолго време - колку повеќе изложеност еликсир, толку повеќе се корисни својства, силен вкус, богат вкус.

Ако снежни топки водка не е подготвен со цел на третманот, решение на алкохол се филтрира, филтер, и само тогаш се става во чист шише. Лекување Еликсир едноставно да се исцеди.

Тинктура од кората Viburnum

Во кората на растението содржи viburnin супстанција. Благодарение на тоа од кората на лекови Viburnum поседуваат hemostatic, антисептик, аналгетик, вазоконстрикција активност. Инфузии користи за матката крварење, тешки менструација, менопауза, гинеколошки заболувања, после породувањето.течен екстракт подготвени во согласност со рецепт од кора triturate и 70% триење на алкохол во сооднос од 1: 1. Чуваат на топло место за 5 дена, филтрира.

Матката крварење се направи алкохолат на рендан кората Viburnum во сооднос од 10: 1. За отстранување на тешка болка за време на менструацијата еликсир е подготвен во пропорциите на 20: 1. Земете 30-40 капки пред јадење два пати на ден.

Тинктура од Viburnum бобинки со планински пепел и лук

кората ViburnumСпоред овој рецепт, треба да се земе:

 • Viburnum - 100 g
 • Роуан - '50
 • Репка сок - 50 ml.
 • Лук - 50 g
 • Мед - 150 g
 • Водка - 200 ml.

Сите компоненти се мешаат во еден сад, истурете на алкохол. Инсистираат во затворен сад 2 недели без пристап на светлина, топли. Пред нанесувањето на филтерот.

Оваа тинктура е корисно за хипертензија, едем. Преземање на еликсир за 1-ви. l. пред јадење 3 пати на ден.

Тинктура од Viburnum бобинки со дуња

состојки:

 • Калина - 0,5 кг.
 • Quince - 0,5 кг.
 • Мед - 200 g
 • Лимон - 1 овошје.
 • Водка - 800 ml.

Дуња извадете семиња, пулпа решетки. Viburnum бобинки мелени со тркалање игла.

Дуња чипови и пулпа од Viburnum меша во стаклена тегла, истурете вотка. Инсистираат во топла соба во светлината на 14 дена.

Потоа додадете мед на инфузија. Темелно се меша и се инкубираат за уште една недела во затворени садови. За да се целосно растворен мед, од време на време, решението е разнишана.

Кога пијалок е подготвена, таа се додава сок од лимон, се филтрира и се издаваат во чиста, сува шишиња. чување во guelder се зголеми џемфрижидер.

Контраиндикации

Без оглед на рецепт за готвење, Viburnum инфузија на алкохол или вотка не може да се земе во текот на бременоста и доењето. Тоа не е препорачливо без претходна консултација со лекар за користење Калина во лекувањето на луѓето кои страдаат од хипотензија.

Контраиндикации за употреба на алкохолни пијалоци и инфузии на бобинки Viburnum се болести на бубрезите, гихт. Претпазливи во врска со дрога треба да се преземат за лица со зголемување на згрутчување на крвта, со тенденција да се формираат крвни згрутчувања во крвните садови. Ако Viburnum ликер се користат во третман на висок крвен притисок, треба постојано да се следи крвниот притисок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Есен вино од Viburnum домаЕсен вино од Viburnum дома
Алкохол од ViburnumАлкохол од Viburnum
Готвење ракија од Viburnum домаГотвење ракија од Viburnum дома
Снежни топки ликерСнежни топки ликер
Рецепти од Viburnum светлинаРецепти од Viburnum светлина
Домашна ликери на ViburnumДомашна ликери на Viburnum
Тинктура од ViburnumТинктура од Viburnum
Вкусна и здрава вино од ViburnumВкусна и здрава вино од Viburnum
Ние се подготват тинктура на Viburnum домаНие се подготват тинктура на Viburnum дома
Како да се подготви ликер на ViburnumКако да се подготви ликер на Viburnum
» » Водка инфузија на Viburnum и неговите корисни својства