ma.AlcoruGuru.ru

Избор на блендер за кујна

блендер

Не еднаш, не два или три, и почесто се користат во статии на нашиот сајт магичен збор "блендер". А особено сакаме да го повтори во рецепти alt =":)" class ="WP-SMILEY" /> Се разбира, не е случајно, бидејќи блендер - тоа е посебен електричен уред за сечкање храна, pureeing, креми, mousses и, се разбира, победувајќи на различни коктели! Со помош на овој магичен уред е подготвен и сите ваши омилени милкшејк, алкохолни и специфични, и едноставно мешан зеленчук, пијалаци и др Што можам да кажам - ова уредот, дури и може да го скрши мразот за сите од горенаведените пијалаци! Но, блендери се различни и денес ние ќе ви кажам за нив, така што ќе може да избере најдобра опција за себе. Општо земено, се доделат само два вида на овие уреди се соодветни за домашна употреба - фиксни и потопување од нив ќе се дискутира.

пијалаци

стационарни мешалка

Редовни миксер е средена како што следува: врз основа на домување мотор инсталиран и се залепи со него сад со капак. Во внатрешноста на чашата е сечилото нож. Чашата е обично направени од стакло или пластика. Избор стационарни блендер, се обрне внимание на моќта - тоа е обично 200-700 вати. Ако користите уредот за мелење на меки плодови и варен зеленчук, тоа е доволно, и 200 вати, ако планот да се исецка на мразот и да се претвори во пире од цврста храна, а потоа им даде предност на енергија од околу 600 вати.стационарни мешалки

Исто така, наведуваат обемот на чашата, со оглед дека вистинската помала од номиналната за околу 30%. Еден од повеќе корисни функции на овој миксер е само-чистење - ќе биде доволно да се прелива во сад со вода и малку перење ред. Со дефинитивен плус на оваа единица треба да се на фактот дека тоа не е неопходно да се задржи на тежина, но тоа ќе треба да одвои простор во вашата кујна alt =":)" class ="WP-SMILEY" />
Ако постојано се готви на различни коктели, земјени блендер ќе стане вашиот сигурен помошник во овој возбудлив бизнис.

Видео: Како да се избере блендер - сите Bude добро - Број 136 - 21.02.2013 - Се ќе биде во ред

стационарни мешалки

потопување блендерпотопување блендер содржи: сад (чаша) и должина од ("нозе") - машина, што со помош на млазници или дави и се меша на производите на течност. Рака миксер е мобилен и лесен за користење, така што млазницата може да се менува лесно. Таквите уреди се идеални за употреба во мали порции на храна. Брзина на потопување мешалки може да има вредност од 3 до 5, и 100-600 вати.

Видео: Верувај, но провери. Како да се избере блендер?

потопување блендер

На позитивната страна, секако, се вклучи мала големина, мобилност на блендер, но недостаток е тоа што кога работата што треба да се одржи. Со купување на потопување блендер внимание на плати на материјалот од кој е направен - пластика или железо, првиот е поевтина, но пластични не може да се спушти во топла производи. Покрај тоа, блендер потопување можат да бидат опремени со: размахване, мери стакло, мраз дробилката, запечатен контејнер поставен на ѕидот.

Видео: Chopper Кујна Kitfort CT-1303

потопување блендер

Како да се избере блендер

Купување блендер, не се обиде да го зграби во подвозник тоа е поевтино - се 'уште работат на овој уред ќе биде со производи. Особено затоа што добар блендер сега може да се купи во 1000 рубли, што не е толку скапо, со оглед на нејзината функционалност и издржливост. Познати производители на мешалки се такви компании, како: Филипс, Tefal, Бош, Moulinex, Kenwood. Кога купување заборавајте да се обрне внимание на изгледот на инструментот: блендер не треба само да ве задоволи со своите мешање и други карактеристики, но, исто така, да биде пријатен за око, хармонично се вклопуваат во внатрешноста на кујната. И, се разбира, конечниот избор е во корист на функциите, туку затоа што пред да оди до продавница правилно да мислам - зошто ќе треба блендер: па ќе се заштитат себе си од купување на уред со многу ѕвона и свирки што никогаш не сум ги искористат предностите на (и тоа жалам сто пати, што не се повеќето едноставен уред).

потопување блендер

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктел со ракија и јајцеКоктел со ракија и јајце
Како да се избере миксер за домашна употреба?Како да се избере миксер за домашна употреба?
Што да се избере мешалка за коктели?Што да се избере мешалка за коктели?
Миксер за милкшејкМиксер за милкшејк
Чај & ldquo; Дилма & ldquo; - производ достоен за вниманиеЧај & ldquo; Дилма & ldquo; - производ достоен за внимание
Мешалка за коктелиМешалка за коктели
Алкохол & ldquo; Мидори & ldquo; и коктел рецепти со негоАлкохол & ldquo; Мидори & ldquo; и коктел рецепти со него
Буџетот кафе & ldquo; Џокеј & ldquo;Буџетот кафе & ldquo; Џокеј & ldquo;
АлбаАлба
БисеренБисерен
» » Избор на блендер за кујна