ma.AlcoruGuru.ru

Коктел "огнена топка (огнена топка)" - алкохол со многу богата историја

коктел метеор
Денес, алкохолни коктели, изготвен врз основа на алкохол, се една од најпопуларните дестинации. Ако сите достојни компоненти може да се готви прекрасни коктел меша! Бармени се подготват за триесет проценти од коктели врз ликери.

Историја коктел "огнена топка"

Денес, меѓу најпопуларните коктели Треба да се напомене «огнена топка». Овој рецепт има длабока историја и е еден од почитуван за искусни бармени.

"Огнена топка" - ова е една од најпознатите и најпопуларните коктели подготвени врз основа на ликери. Меѓу предностите треба да се забележи на едноставност и оригиналност.Се верува дека на коктел бил измислен во Канада. Во моментов, постојат неколку опции за готвење, но секој од нив заслужува посебно внимание. Се верува дека историјата на успех започна во средината на 1980-тите, кога келнерот се обиде да се загрее на посетители, и покрај суровата зима. За долго време се подготвува таен таа постои само во мал круг на канадски бармени кои веднаш прифатена на рецепт и почна да го негуваме. Во 1986 година, имаше значајна пресвртница во историјата, поради нелегално преминување коктел шишиња за територијата на Канада.

Рецепт огнена топка Канада алкохол

За подготовка на ликер ќе треба следните компоненти:

 • Виски (по можност Канада) - осум милилитри;
 • Шеќер - сто грама;
 • Анасон семиња - половина лажица;
 • Кардамон - половина лажица;
 • Цимет - десет - петнаесет грама;
 • Црн пипер;
 • чили;
 • Ванилин шеќер;
 • Вода - сто милилитри.


Сите компоненти се лесен и достапен. Мора да, прв од сите, мелење црн пипер на најмалата големина, и чили - сече на мали парчиња. Сите состојки треба да се меша, чекајќи дека шеќерот е целосно растворен. Сега можете да се чека на ден. По ова време на алкохол ќе биде во можност да го отстраните тиња и се прелива. Да се ​​чува во фрижидер се препорачува.

Врз основа на овој пијалак, исто така, одлучи да се создаде различни коктели кои стануваат се повеќе популарни.

Рецепт коктел метеор

Во моментов, постојат алкохолни коктели со истото име, која ужива значителна популарност. Покрај тоа, таа има навистина хармоничен и пријатен вкус.

 • Цреша - пет плодови;
 • Коњак - Четириесет милилитри;
 • Бенедиктински ликер - шеесет милилитри;
 • Шеќерен сируп - десет милилитри;
 • Портокал сируп - Дваесет милилитри;
 • Champagne - Триесет милилитри;
 • Цреша ракија - педесет милилитри.

Имајте на ум дека горенаведените компоненти се наменети за една порција.

Коктел мора да бидат подготвени во чаша. Идеално, тоа треба да биде можно да се создаде мала, тенка линија на шеќер на стакло. Прво на сите, треба да се стави во мали стаклени коцки мраз и цреша Бери. Сите компоненти, освен шампањ и цреша ликер, треба да се измешаат со помош на моќен миксер. Сега треба внимателно да се филтрира компоненти. Да преминете на следната фаза на подготовка: Можете да додадете две исчезнати компонента. Оваа течност почнува да падне на дното, но овој процес е исклучително бавно и пријатен различни нивните бои. Коктел како резултат на тоа е можност да се добие розова боја оган и гори вкус молам.

За подготовка трае само две минути. Сепак, нивото на тежина е висока, па дури и алкохол подготвени во блендер бара право на пристап и претпазливост.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Состав и коктел рецепт "Куба Либре"Состав и коктел рецепт "Куба Либре"
Коктел од лубеницаКоктел од лубеница
Коктели со вотка и шампањКоктели со вотка и шампањ
Бибер вотка во Канада. Ликер "огнена топка" со чили и циметБибер вотка во Канада. Ликер "огнена топка" со чили и цимет
Коктел "Negroni"Коктел "Negroni"
Коктел "Маргарита" - едноставност, да го освои светотКоктел "Маргарита" - едноставност, да го освои светот
Рецепт и историја коктел "старото"Рецепт и историја коктел "старото"
Коктел NegroniКоктел Negroni
Коктел "тумор на мозокот": како да се подготви еден алкохолен пијалокКоктел "тумор на мозокот": како да се подготви еден алкохолен пијалок
Коктел "огнена топка"Коктел "огнена топка"
» » Коктел "огнена топка (огнена топка)" - алкохол со многу богата историја