ma.AlcoruGuru.ru

Преглед на машини за производство на светлина

содржина

Пред да започнете со светлина, потребно е да го изберете соодветниот уред. Иако светлина преглед е доста широк, поголемиот дел од моделите на сличен дизајн. Знаејќи што да барате при купување, може да се направи вистинскиот избор и да се направи квалитет пијалок.

Главните видови на дестилаторите

Светлина задача е да се избере од каша алкохол. За оваа Брага загрева и како резултат на пареа се лади со минување низ калем, околу кои ладна вода циркулира. Таквиот процес се нарекува со дестилација, и уредот е понекогаш се нарекува дестилатор. Како резултат на тоа, neprotochny светлинаТоа е течност со висока содржина на етанол.

Сите модели дестилаторите разликуваат во вид резервоарот, кој е исполнет со сварено пиво, начинот на ладење на пареа и прочистување на алкохол. Приготвува на температура апарат може да биде:

 • без помирителот (или dephlegmator пареа барабан);
 • септичка јама;
 • проток (ладење со вода од чешма);
 • neprotochny.

Машината чисти полошо без доселениците духот на нечистотија. Парови на миење вода е присутна во прилог на алкохол, фузелово масла и други компоненти. Во почетокот и средината на неколку од нив, но на подолг работи што врие, па нивниот број се зголемува. Ова влијае на квалитетот на пијалак. Кондензатор за рефлукс е исто така, повика на пареа тапани, тоа е предвидено само со цел подобро да се исчисти пареа од нечистотии. Тоа е вграден помеѓу резервоарот и серпентина.

Ние исто така треба да се спомене и светлина без серпентина. Тоа пијалак контејнерот за собирање се наоѓа во внатрешноста на садот со Брага, и пареа се лади од дното на другите резервоарот со ладна вода (мраз, снег) стои над Брага. Квалитетот на вотка се добива е многу ниска. Тој не оди на кој било споредба со пијалаци добиени за современите уреди.

Според каша светлина тип резервоарот може да биде:

 • компактен;
 • професионални (големи количини);
 • електрични со Тан;
 • се предвидени за греење на индукција шпорет;
 • загрева со гас;
 • врз основа на притисок шпорет.
 • пустина бакар, од нерѓосувачки челик или алуминиум.

На тенкови често се постави термометри за определување на температурата на перење. Како и за само-направени уреди, луѓето овде имагинација не познава граници.

Што подобар светлинаЗа да се одговори на прашањето, каков вид на апарат за подготовка на најдобар случај, тоа е да се испита неговата структура. Ако сакате да се добие висок степен на прочистување, тогаш купи модел со кондензатор за рефлукс (пареа тапани) a. Оптимална материјал за Фери коцка се смета за храна трајни нерѓосувачки челик 2 мм дебелина. Некои претпочитаат alambiki бакар. Бидејќи бакар апсорпција на сулфур и неговите соединенија, вкусот на готовиот пијалок е подобрена.

Можете да ги купите колона дестилација, кои ќе добијат на сила на алкохол од 90% или повисоки. Овие модели отиде во продажба во последно време, но побарувачката, бидејќи со нивна помош се направи речиси секоја силен алкохолен пијалок.

Ако изберете дестилатор со калем, а потоа им даде предност на модели кои се поставени вертикално. Обрни внимание на тоа како на ладење пареа. Во отсуство на протокот на вода треба да се избере модел со стагнација метод за ладење. Тоа е многу лесен за употреба тенџере со широк врат и склопувачки рефлукс, затоа што секогаш може да се перат во внатрешноста.

Давање публицитет светлина, производителот сака да се покаже своите најдобри квалитети, молчат за недостатоците. Затоа, да ги следат коментарите на модел кој сакаше да купи. Интерес, колку години се оправдани.Ако се направи споредба помеѓу различни модели, а потоа едногласно да се стави некои инструмент во на прво место е веројатно нема да успее. Еден претпочита германскиот модел на "Германија", која дава 10 години гаранција, додека други да изберат Magarych за ниска цена, иако резервоарот ѕид во неговата прилично тенки. Има обожаватели во различни модели domovenka и Феникс.

Преглед на најпопуларните модели и новини

светлина комплетМеѓу домашните брендови може да се идентификува светлина Alkovar, Добар топлина, Magarych (Chelyabinsk растенијата), Феникс, пусти (компанија "YUKOND"). Постојат и други производители. Секој од нив произведува неколку модели, кои се разликуваат во големина, перформанси и цена.

Постојано се појавуваат нови елементи, како што се Magarych Mashkovskiy апарати кои можат да работат во режим на дестилација и исправка. Нов Magarych има две грејни тела, а нејзиниот капацитет е 3,5 литри на час. трендови буџет под наслов "KrepyshOk" и "Класик" објави Alkovar. Новиот модел "Триумф" од производителот Добар топлина е опремен со два парни барабан.

Во прилог на домашните светлина, се појави на пазарот многу странски дестилаторите. Постојат модели од Германија, Финска, Белорусија и светлина "Јапонија" направени во Тајван. Модел "Јапонија" има висока цена, но тоа може да се користи за подготовка на пиво, кантарион за ферментација за производство на светлина. Тој е опремен со неколку alcoholometer, целосно расклопуваат, сите шевовите се направи совршено.

Понекогаш споредба на руски и германски дестилаторите случува во корист на вторите. Странските опрема е поскапо, но тие се избрани за нивниот висок квалитет, богата заврши, можноста за расклопување на структурата. Работа со такви уреди е лесно, и тие имаат висока продуктивност. Освен тоа, луѓето секогаш имаат потреба да се обиде нешто ново.

 Како да се тестира дестилатор

Разбирање на предностите и недостатоците на уредот може да го пробате. Обично, со цел да се направи квалитативна тест, тоа е потребно да се стигне на одреден број на домашно пиво. Некои компании преувеличуваат извршувањето на нивните уреди, така што навистина се утврди колку на одреден модел клоци дестилаторсветлина, можете само да се практикуваат.

Едно лице да се направи многу тестови на уреди е тешко. Прво, тие треба да биде, и второ, на таквите тестирање е време. Затоа, споредување на различни модели на коментарите дестилаторите.

Тоа е корисно да се споредат тест поскапи модел со тест на low-end уред за да разбере предноста од првиот. Обично важно дистинктивни карактеристики се дебелината на ѕидот, ширината на грлото, квалитетот на елементи за поврзување.

Димензии дестилатор избрани врз основа на големината на собата и потребите на светлина. Толку повеќе ќе ви се случува да добиете алкохолен пијалок, толку е поголема потребата за капацитет, но по цена на зголемување на уредот. Имајте на ум дека сад ќе бидат пополнети само со 75%.

Споредување на модел пред да го купат, да обрнат внимание на пакувањето. Ова треба да вклучува црева, дихтунзи, обезбедувајќи висок запечатување, alcoholometer и термометар. Во овој случај, можете да почнете со дестилација, без одлагање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Генератор на пареа за правење светлинаГенератор на пареа за правење светлина
Преглед светлина змејПреглед светлина змеј
Повратниот удар - светлина MashkovskiyПовратниот удар - светлина Mashkovskiy
Светлина на уредотСветлина на уредот
Идеален светлина куќаИдеален светлина куќа
Минијатурни светлинаМинијатурни светлина
Алтернативен метод на производство на светлина, заобиколувајќи на уредотАлтернативен метод на производство на светлина, заобиколувајќи на уредот
Калем светлинаКалем светлина
Главните детали светлинаГлавните детали светлина
Што е светлинаШто е светлина
» » Преглед на машини за производство на светлина