ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од роза колковите и неговите корени со вотка

роза колковите содржат многу витамини и органски киселини, која е причината зошто сите пијалаци врз основа на плодови се многу корисни и има многу лековити својства. Во прилог на витамини Ц, К, Е, ПП и Б, овошје содржи танини, антиоксиданси и други минерали. Пијалоци од колковите за да им помогне со бери-бери и нормализирање на метаболизмот.

Курва слатко-кисел вкус на алкохол тинктура ќе поднесе жалба на сите љубители на изворното природно пијалаци. Бидејќи тие не се тешко да се готви дома, секогаш можете да чувате резервни една или две шишиња од овој прекрасен дрога.

слика рецепт
состојки:
  • Хемиско Briar - 1 чаша
  • Шеќер - 5-7 уметност. l
  • Водка - 500 ml
  • Вода - колку волја

Подготовка на инфузија на роза колковите на вотка

Тинктура од роза колковите на вотка се готви многу брзо и лесно. Во класичната верзија на својата готвење зема не повеќе од 10 дена. На пијалок може да се пие, не само за да се забавуваат и да уживаат пријатен кисел вкус, но исто така и за третман на настинки и други болести.

Подгответе кварта тегла и потребните состојки. Сува Briar добар миење, покријте го со топла вода и се остава да отстои за некое време. Кога плодот е малку омекнат, водата мора да се исцеди, и плодови се префрли во стаклена тегла.

Сува шипка прелива вотка и го стави на ладно местоИстурете шеќер на врвот и се прелива со шише вотка.

Тинктура од шипинка вирус и се прелива во шише

Ако има едно место, да додадете ладна зовриена вода во тенџере. Затворете го капакот и го стави на тоа тинктура во темна ладно место.Тинктура од роза колковите на вотка пијалок ладни

По 10 дена, на пијалок ќе треба да се обидуваат преку парична казна цедилка или филтер е направен од неколку слоеви на cheesecloth и се прелива во шишиња. Чувајте инфузија во фрижидер.

Рецепт тинктура од корените на дивата роза на вотка

Тинктура од роза колковите на вотка корени - одличен пијалок кој не само што има многу пријатен вкус, но исто така и лековити својства. Со овој рецепт, можете да се третираат различни болести - од обична настинка до посериозни заболувања на црниот дроб и зглобовите.

Да се ​​подготви тинктура ќе треба да се земе:

  • Корените на дива роза - 200 g
  • Водка - 500 ml

Корените на роза колковите треба да се собираат или рана пролет до пупки не се раствораат или есен, по сите летаат надвор од лисјата на растенијата. Берат корени треба да се исчисти, малку суви и се сече на мали парчиња со остар нож. Ако си ја купил на исушените корени, тие ќе треба да се впие во топла вода за неколку часа.

Подготвени суровина стави во стаклена тегла, истурете вотка, затворете го капакот и го стави во темна ладно место. Пијалокот ќе биде подготвен за 21 дена. Таа ќе треба да се исцеди и се става во сад за практично складирање.

Тинктура од корените на роза колковите на вотка

Инфузија на роза колковите на вотка може да се чуваат за неколку години, и пијалок се губи не само вкус, но, исто така, го задржува сите корисни својства.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашна ликер со цитрусни ноти на роза колковитеДомашна ликер со цитрусни ноти на роза колковите
Ароматични ликер од колковитеАроматични ликер од колковите
Рецепти, како да се направи домашно вино од колковитеРецепти, како да се направи домашно вино од колковите
Рецепти минерални инфузии на роза колковите на водка и светлинаРецепти минерални инфузии на роза колковите на водка и светлина
Рецепт тинктура од вотка на дива ружаРецепт тинктура од вотка на дива ружа
Роза колковите тинктура од придобивките и штетитеРоза колковите тинктура од придобивките и штетите
Тинктура од дива ружа плодови на алкохолТинктура од дива ружа плодови на алкохол
Ние се направи тинктура од роза колковите домаНие се направи тинктура од роза колковите дома
Домашна вино од колковитеДомашна вино од колковите
Роза ликерРоза ликер
» » Тинктура од роза колковите и неговите корени со вотка