ma.AlcoruGuru.ru

Роза ликер

роза ликер

Видео: Рецепт тинктура на златниот корен (Rhodiola rosea) од Alkofana

Тоа одамна е познато во покраината. Во прилог на исклучителни вкус и има некои тајни доблести. Се верувало дека ако една млада девојка пик зголеми колковите во инфузија, тоа е брзо и успешно да се ожени. Постои една изрека која вели: "Како да зрее алкохол, ќе се ожени вашиот Evka".

1 кг убава колковите или роза stolistnoy3.4 литри алкохол (90%)

2.1 L на чиста вотка (45%)2 чаша мед

Видео: Златен корен тинктура Златен корен тинктура

5-6 gvozdichek

1 ч. Лажица сушени камилица цвеќиња 1 ч. Лажица сушено нане

Видео: Rhodiola: Природни Phenibut

Опционално: мал број на суви ливчиња од роза

Во принцип, на колковите треба да се собираат по првиот мраз, но во денешно време може да ги подготват однапред и пред употреба да се стави на една ноќ во фрижидер. Плодовите се добар миење и исецка секоја игла. Ставете ги во мал шише или тегла, да додадете каранфилче, нане, камилица, и, ако сакате, ливчиња од роза, истурете на алкохол и во близина цврсто. Стави во топло место за 5 недели, на секои неколку дена за да ги размрда шише.

А потоа се исцеди на инфузијата, а останатите овошја да стискаш на сок, вирус преку кафе филтер хартија за цигари или парче памук завиткана во стерилна газа. Мед се вари со 2 чаши изворска вода, се излади, додадете вотка, се промешува да се комбинираат, и тинктура. Ако некој сака слатка ликер, може да се стави малку повеќе мед. Се прелива во шишиња и го издржат 2-3 месеци. Традиционално, како тинктура почне да се обиде на Божиќ.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашна ликер со цитрусни ноти на роза колковитеДомашна ликер со цитрусни ноти на роза колковите
Домашна ликер направен од ливчиња од розаДомашна ликер направен од ливчиња од роза
Тинктура "златниот корен"Тинктура "златниот корен"
Ароматични ликер од колковитеАроматични ликер од колковите
Златен корен - тинктура за сите приликиЗлатен корен - тинктура за сите прилики
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
Ние се направи тинктура од роза колковите домаНие се направи тинктура од роза колковите дома
Домашна вино од колковитеДомашна вино од колковите
Златен корен тинктураЗлатен корен тинктура
Скарлет пловиСкарлет плови
» » Роза ликер