ma.AlcoruGuru.ru

Moonshine со кондензатор рефлукс

содржина

За да се подготви силен и чист алкохол производ во домот треба јасно да се разбере на технологијата на процесот на дестилација. Во повеќето случаи, за подготовка на домашна пијалак со користење на многу примитивни alembic уред, но за правилно дестилација мора да имаат дополнителна опрема, и секој искусен bootlegger знае за тоа. Рефлукс кондензаторот беше една од овие помошни членови во светлина систем. Димензиите на такви структури можат да бидат различни, тоа е можно да се изврши свој или купат готови отелотворување. Сето тоа зависи од дизајн карактеристики на избраниот уред и условите кои како резултат на пијалак.

Како се еден кондензатор за рефлукс, и она што е за?

Операцијата на такви уреди како рефлукс или пареа тапанот е врз основа на следните принципи:

 • Алкохол смесата ќе почне да се вари на релативно ниски температури, за разлика содржани во нив во голема количина на фузелово масла и други супстанции кои влијаат на вкусот на вотка;
 • Во доселеничките (dephlegmator) тешки дел населува на дното, што го прави возможно да се исклучи навлегувањето u_0f09c16d60c0b8f5df144ff7459e6d4c_800значаен дел од непожелни елементи во крајниот производ;
 • Кондензирана пареа со малку пониска температура и висока содржина на алкохол во него делумно продолжува неговото движење. Ако овој процес на исправка, а потоа некои од рефлукс (кои содржат алкохол мешавина на пареа и течност) повторно влегува во дестилација, што придонесува да се зголеми тврдина на готовиот производ.

Едноставен принцип на работа кој е инсталиран на светлина рефлукс врз основа на понатамошни прочистена со хемиски загадувачи, притоа овозможувајќи му да се подобри индикатори финалниот квалитет на производот. Таа, исто така, служи како одличен интеркулер, бидејќи температурата на работната смеса во контакт со кондензаторот рефлукс е намален.

Неодамна, за инсталација на пареа тапани се случи многу контроверзни спорови, сега господар на детали совладале процесот на подготовка, едноставно не се во прашање потребата за присуство на таков уред.

Поволни карактеристики светлина со dephlegmator

Светлина за квалитетно извршување на рефлукс може да биде корисно и ефикасно решение за непречено функционирање на целиот систем за дестилација. И покрај фактот дека многу производители се почнуваат да пијат силна домашна одбие неговото присуство во изградба, но присуството на овој елемент во дестилација мора комплекс како рефлукс во светлина обезбедува голем број на поволни карактеристики:

 • Поради повторното враќање на рефлукс alembic значително се зголемува процентот на алкохолот содржан во готовиот производ;
 • Намалување на составот оставајќи фузелово концентрација на нафта од смесата ќе го отстрани чуден мирис и непријатен вкус на пијалак. Исто така е важно дека добро воспоставен систем не бара по третман со механички средства;
 • Целосно спречување на мешавината влегуваат во крајниот производ, кој може да биде последица на процесот на греење;
 • Користење на рефлукс да дадат посебен вкус алкохол смеса. Во таков избраниот дел од својот сад примена состојка е ставен во тапанот на пареа, вкусот на финалниот производ ќе очаровам неговата арома.


Секој од овие фактори во голема мера го поедноставува процесот на домашната подготовка на алкохолни пијалоци и придонесува за подлабокото очистување од тешки соединенија за човечкото тело.

Што може да биде dephlegmators?

Технологијата на алкохол користат различни типови на рефлукс кондензатори. Разликата е во главно се должи на дизајн на уредот и достапноста на дополнителни елементи, функциите што се извршуваат од страна на метод на примена, различни форми и големини. Во секој одделен случај, dephlegmator изборот 394952_1346206530што треба да се прилагоди на карактеристиките на одредена светлина. Најчестите материјал за производство рефлукс е стакло, цевката може да биде од нерѓосувачки челик, титаниум или помалку од бакар, бидејќи на нивната висока цена. Најпопуларните денес меѓу рефлукс кондензатори се:

 • Dimroth кондензаторот рефлукс;
 • Le Chatelier рефлукс;
 • Bunsen рефлукс;
 • Божиќ dephlegmators;
 • цилиндрични со прскалка.

Фрижидери значително ќе се подобри процесот на подготовка, овозможувајќи ви да се подобри квалитетот на алкохол неколку пати. Принципот на акција на секој од нив има слична ориентација, која се состои од загревање на суровина на пареа, а потоа ладење, со резултат дека постои јасна поделба на тешки и лесни дел.
Многу искусни bootleggers преферираат Dimroth кондензаторот, со оглед на тоа најпрактичниот на функционални карактеристики. На неговото јадро, тоа е еден вид на минијатурни аналоген на колоната за дестилација. апарати за дестилација опрема со таков уред го прави можно лесно да се подели фракции.

Може ли да се направи рефлукс себе?Ако има доволно количество на слободно време и со голема желба да се направи рефлукс е прилично едноставна. Во спротивно, ќе мора да ги купите готови опција, во корист на нив преполната продавница полиците.

Начини за дизајн на барабанот на пареа дома огромна сума. Неговото производство е можно, со употреба на импровизирани долго непотребни во домот возила. Стартувај dephlegmators можат да бидат од следниве елементи:

 • стаклена цевка;
 • тегла;
 • термос.

1000485158стаклена цевка

За спроведување на таква идеја импровизирани рефлукс потреба за да се подготват дополнителни материјали:

 • стаклена цевка со дупки;
 • појавување на дијаметарот на вратот на некои колби, мелење;
 • парчиња скршено стакло малку издолжена форма (кој се користи како пакување елемент, пополнување на целата празнина на цевки);
 • 2 круг во облик на решетката (од кои еден е прикачен на дното на рефлукс-кулер, друг - во врвот).

термос

Направете рефлукс на задача термос не е најтежок, но процесот е време и бара согласност со одредена секвенца на активности:

 1. Крајна избрани термос предмет замав шкурка, по што се заварени на држач;
 2. По клипот што сакате да го прескокнете жица, која потоа се прикован на ѕид;
 3. За поврзување заварување помеѓу капачето и шишето мелење до клиренс;
 4. По операции извршени во внатрешноста на сијалицата е отстранета од домување;
 5. Во централниот дел на сијалицата е дупка за одведување;
 6. Прикачи на шишето на дното со дупки за вентилација;
 7. Со избирање на вратот на термос собранието е лемење со дупки за вентилација и цевка вметната во него;
 8. Прикачи колона готовиот уред.

Пареа тапани, направени врз основа на термос, бара голем напор од страна на изведувачот и да се справат со развој во таква тешка техника е можно само со силна желба. Со недостаток на време и трпение, можете да го користите едноставен и најдобар избор за производство на пареа тапанот на конвенционалните стаклени тегли.

стаклена тегла

Стаклена тегла најлесниот и повеќето прифатлива опција за производство на пареа барабан. Clarifier од овој тип се справува со своите обврски и е многу лесен за употреба. За да 6271706на обичните стаклена тегла со 750 мл станат корисни и ефективни елемент на системот за дестилација мора да ги извршуваат следниве чекори:

 1. Може да навлезат во капакот дупки 2 за влезни и излезни;
 2. Се соберат на Унијата и да се зајакне ореви;
 3. За да се поврзете барабанот на пареа за да сварено апарати (помеѓу резервоарот задници и фрижидер).

Да резимираме, тоа треба да се напомене дека инсталацијата на дополнителните уреди (рефлукс) во севкупниот систем светлина е целосно оправдано. Секој стремат да господар на технологија за производство на точни пијалак, занаетчија може да постигне добри резултати, добивање на вкусни, силна и вкусна пијалак.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Компактен светлина ctillmenКомпактен светлина ctillmen
Зошто страничен бар за светлина?Зошто страничен бар за светлина?
Што е светлинаШто е светлина
Дестилација на мулти-фаза на светлинаДестилација на мулти-фаза на светлина
Светлина од MultivarkiСветлина од Multivarki
Исправување на светлинаИсправување на светлина
Пареа барабанот на банките со свои рацеПареа барабанот на банките со свои раце
Светлина двојна дестилација - надградба на системот со поставување на барабанот на пареаСветлина двојна дестилација - надградба на системот со поставување на барабанот на пареа
Што е исправкаШто е исправка
Рефлукс кондензаторот за светлинаРефлукс кондензаторот за светлина
» » Moonshine со кондензатор рефлукс