ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од Viburnum на светлина: рецепт

содржина

Области на примена

тинктура од ViburnumКалина - растение, или да бидам попрецизен, грмушка која е нашироко познат по своите атрактивни бели цветови и црвени бобинки. Често, тоа се користи само за украсни цели, како оваа грмушка изгледа многу привлечни. Интересен е фактот дека убави плодови не паѓа од гранките во текот на зимата, која додава на атрактивноста на оваа грмушка. Како и за вкус, тоа е малку кисела. Ова се должи на фактот дека плодовите имаат доволно висока содржина на витамин Ц. Денес зборуваме за таков пијалок врз основа на овие плодови како тинктура на Viburnum на светлина. Но, прво да дознаете повеќе детали за другите карактеристики на овој извонреден растение.

Се должи на присуството на одредени лековити својства, оваа грмушка плодови, како и разни форми на козметика и лекови врз основа на нив, се широко распространети и во козметички и медицинска пракса. Тие им помагаат во третман на:

 • Мозолчиња и акни.
 • Кашлица и бронхитис.
 • Настинки.
 • Зголемување на притисок (хипертензија).

Видео: Херб на светлина "есен"Предупредување! Не заборавајте дека со користење на Viburnum ќе можат ефикасно да ги извршуваат превенција од разни болести.

Да се ​​подготви тинктура може да се користи како алкохолни пијалаци како вотка, коњак или вотка. Тоа е за последните тинктура ние ќе ви кажам во повеќе детали.

Рецепт готвење домаСостојките кои ќе треба да се направи тинктура, се многу едноставни: тоа е зрели плодови, како и високо-квалитетни пијалак.

И покрај некои терапевтски и превентивни ефект, конзумираат алкохол лекови мора да биде во ограничени количини, избегнување на злоупотреба.

Значи, тука е самата рецепт, според кој на готовиот тинктура Viburnum на светлина во вашиот дом:

 1. Калина треба добар миење и средиме, да се ослободиме од расипан и скапани грозје.
 2. Подготвување на садот за готвење. Пополнете го околу 60-70% квалитетот пијалак. Неговата сила може да надмине 40 степени, бидејќи во времето на подготовка, тој ќе биде разреден сок Viburnum бобинки.
 3. Одржување на инфузија најмалку 20 дена во плакарот или други слични затворен простор. температурата на воздухот треба да биде ладно.
 4. Кога ќе биде подготвен - вирус и шише.

Можен ризик од повреда и контраиндикации

Било каков лек или пијалок, особено алкохол, може да донесе не само корист, но, исто така, некои штета, особено ако се злоупотреби. Ние наведете ги главните контраиндикации:

 • не може да се користи за бремени жени.
 • Кога бубрезите.
 • Ако хипотензија (намалување на притисок) и избегнувајте алкохол тинктури. Во исто време, примена на вода decoctions и инфузии.
 • Бидете внимателни кога киселоста на желудникот.

Во секој случај, да се направи тинктура од бобинки Viburnum на светлина треба да се биде претпазлив. Ако има било какви прашања, подобро да се добие совет од квалификуван лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ние инсистираме на светлина КалинаНие инсистираме на светлина Калина
Тинктура од Viburnum на светлинаТинктура од Viburnum на светлина
Рецепти од Viburnum светлинаРецепти од Viburnum светлина
Убава берберис тинктура на воткаУбава берберис тинктура на вотка
Готвење пијалак на ЏуниперГотвење пијалак на Џунипер
Тинктура на морето buckthornТинктура на морето buckthorn
Тинктура од ViburnumТинктура од Viburnum
Ние се подготват тинктура на Viburnum домаНие се подготват тинктура на Viburnum дома
Како да се подготви ликер на ViburnumКако да се подготви ликер на Viburnum
Снежни ликер и ликер со воткаСнежни ликер и ликер со вотка
» » Тинктура од Viburnum на светлина: рецепт