ma.AlcoruGuru.ru

Исцелување тинктура на кедар ореви

Тинктура од кедар ореви на широко познат како единствена алатка во борбата против разни болести. Тоа се користи за превентивни цели да се засили одбраната на човечкото тело на телото. За да се алкохол на кедар ореви донесе само корист, важно е правилно да се подготви и во согласност со одредени услови на употреба. Но - сите во догледно време.

содржина
 1. Силен кедар - исцелител и добротвор
 2. Најдобар рецепти на ликери кедар ореви
 3. Оригинални рецепти инфузии со мед, бибер или портокал
 4. борови шишарки
 5. Тинктура на бор орев школка
 6. Општи правила за подготовка и употреба на кедар тинктури

1 Силен кедар - исцелител и добротвор

Убав кедрови дрва - тенки, високи, моќни. Тие не само што даде естетско задоволство во нивниот изглед, но исто така и да им помогне на сите оние кои сакаат да ја носите вашата фитнес до совршенство. Тоа само треба да се управува подарено од природата исцелување еликсир. Cedar великодушно дели својата сила и убавина, на неговата борови иглички, борови шишарки, бор ореви и лушпи содржи многу корисни за човечкиот организам на елементи во трагови и витамини. Од нив се подготви тинктури, decoctions, триење.

Силен кедар - исцелител и добротвор
придружба кедри

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

Дури едноставна квалитет јадење кернели бор орев има корисен ефект врз телото. Покрај тоа, таа е многу хранлива. Но, за долго време, луѓето почнаа да се забележи дека ореви не само што може да наслика, но исто така и за лекување на различни болести. Ореви и нивните школки и конуси почна да произведува различни лекови кои биле успешно се користи за ублажување на симптомите на болка во зглобовите, изгореници, исеченици, ладна и кашлица, болести на крвта, заболувања на кожата, во нарушување на слухот, во кои се занимаваат со хемороиди. Alcoholate е широко се користи за облоги и grindings. Медицински тинктури бор ореви на вотка се лесно да се подготви, ефикасно да се користат, но тоа е важно да се почитуваат пропорциите и користете само високо-квалитетни суровини во нивната подготовка.

Поради високата содржина на масти во бор ореви, тие не се предмет на долгорочното чување. Подобро да се купи ореви во лушпа, повеќе од тоа, исто така, има корисни својства, тоа може да се користи за подготовка на инфузии. Кога складирање ореви во нивните школки во домот, тие се погодни за употреба во текот на годината. Во прочистена форма рок на траење значително намалена. Пожолтување на ореви nucleoli се здобијат со горчлив вкус, па дури и може да предизвика труење со храна ако тие јадат многу. Па се грижи кога купување на бор ореви не се повредени, а потоа тие ќе ги задоволи нивните неповторлив вкус од нив може да се готви единствена дрога.

2 Најдобар рецепти на ликери кедар ореви

Традиционалните методи на лекување го прават тоа можно да се справат со различни болести. Размислете за вечен рецепти инфузии со бор ореви. Сите од нив се направени во течност содржи алкохол. Имајте на ум дека треба да се користи само со многу висок квалитет на алкохолни производи за овие цели. Најдобро од сите - двојна дестилација домашна пијалак. Соодветна храна и алкохол, разреден до 45%. Вие исто така може да се користи вотка ако нејзиниот квалитет не е доведена во прашање. Во подготовката nutcrackers треба да се усогласат со одредени пропорции, да се придржуваат формулацијата:

 1. Ние ќе треба 1 лажица масло бор ореви, кора од портокал лента, ванила прстофат, 3 капина лист, 1 лажица шеќер, 0,5 литри вотка. Прво се мијат надвор на бор ореви. За оваа пополнете ги со врела вода, добро промешајте, водата е исушена. И така ние се повторува 4 пати со цел да отиде смолеста база на школка. Изми ореви врска во тегла, таму е додаден шеќер, рибизла лисја, кора од портокал и ванила. Пополнете 0,5 L на вотка. Сите микс. Затворете го капакот. По неколку минути, ореви започне да се даде на вотка во нејзината боја. Во 10 дена, банката се стави во темна топло место. По 10 дена, кога Оревокршачка моментов, тоа е потребно да се исцеди. По неколку дена, можете да ги вкусите.
 2. До 1 литар вотка или пијалак бара бор ореви 18-20 g (околу 2 лажици). Попарени со врела вода, а потоа пржете ги во тава без масло. Откако ореви почнаа да скокаат, пан отстрани од топлина. Мирисна бор ореви се става во сад, додадете 2 парчиња. каранфилче, 1 лажица без врвот суво грозје, даб чипови пржени 1-2 g, 1 лажиче шеќер, 1 нотка на ванила. Ставете го садот во темна топло место најмалку 10 дена, можете да - за еден месец. Тинктура од кедар ореви на вотка коњак се стекнува со боја и вкус.

3 Оригинални рецепти инфузии со мед, бибер или портокалЕве некои рецепти:

 1. До 1 литар дестилирана алкохол или алкохол 45 ° земе 20 грама ореви, 1 лажица мед, 1 чешне. Инсистираат 1 месец, можно е и многу повеќе. Филтрирајте низ инка со поставени на дното од волна. белешки пијат коњак се појави и боја на коњак. Cedar тинктура за алкохол и светлина не се разликуваат едни од други. Пријатен вкус, остар станица. Препорачливо е да се даде да пијат за да се кандидира за еден месец. Во тоа време, ублажување на вкус. Со ореви, не се обидуваат да ја претерала, ако додадете повеќе - вкусот е многу јак и непријатен. Рецептот на лекови е едноставен, и придобивките од неговата примена е огромен.
 2. 2 лажици mytyh ореви се во врска во тегла, да додадете кора од портокал (лента 1, донесена нож за чистење на зеленчук) и 3 сегменти на портокал, нане лист или рибизла, ванилин краен случај. Пополнете 1 L на вотка или дома-запарвам сила 45 °. Микс, се покрива со капак и се даде на пијалак во темно место на собна температура за 2 недели. Пред употреба, може да се исцеди само низ сито. тинктура или светлина вотка бор ореви готови за јадење.
 3. 6 литри на светлина треба 5 каранфили, 10 грашок црн пипер, 10 грашок allspice и 6 лажици бор орев (пресметано - 1 лажица по 1 L на вотка или пијалак), 4 лажици шеќер. Шеќер е дефинитивно потребно, тој, заедно со зачини даде многу тенок, елегантен мирис. Оваа сума е оптимално состојка за вкус и боја. Ако ја претерала со орев да биде сува во устата. Кисна во темно место на собна температура најмалку 2 недели, тоа е подобро - за еден месец. Cedar тинктура од вотка или светлина дома стекнува со пријатен мирис.

4 борови шишарки

Сибир Жителите се свесни дека бор конуси не се помалку корисни од кикирики. Од генерација на генерација инфузии рецепт со кедар конуси. Оревокршачка - тинктура од дома, или светлина вотка помага за нормализирање на церебралниот проток на крв, спречува појава на мозочен удар. тоа, исто така, се препорачува за употреба како превентивна мерка за сите кои се грижат за своето здравје. Инфузија направени на квалитет вотка или светлина дома двојна дестилација. За подготовка на инфузии користи неподготвен, зелена пупки, кога тие се уште може да се сече со нож.

борови шишарки
Корисни кедар конуси

Рецептот на тинктура од кедар шишарки на светлина од достапни за секого. Ние треба 5 незрели конуси кедар. Тие треба да се мијат со топла вода се додека не смолести слој. Следно, се сече шишарки на мали парчиња, се стави во тегла и се прелива 1 чаша пијалак или вотка. Затворете ја теглата и оставете на топло темно место за 14 дена. Дневен капацитет е пожелно со тинктура од кедар се тресат. Тинктура од борови шишарки е многу корисно, тоа се зема по јадење наутро на лажица десерт.И за оние кои не можат да стојат вотка и децата, може да се направи лушпа. Целост е зготвена во млеко, давајќи му сите своите корисни својства и танини. Танини се поминува низ телото, собираат тешки метали. Ова е прилично добро познат лек за прочистување на крвта. За децата е настан со млеко има убав вкус. Освен тоа, има силна bronchodilatory ефект. Ги прикажува сите флегма од бронхите и слуз со бактерии. Млекото со пад, можете да додадете природен мед и неколку капки од прополис. Тоа ќе биде дури и tastier и поздрав.

5 Тинктура на бор орев школка

Школка на бор ореви е складиште на хранливи материи. Тоа би било глупаво да се фрли. Прво на сите, школка е ценет поради неговата висока содржина на танини, кои имаат анти-воспалителни, антибактериски својства, даваат еластичноста на крвните садови, да го промовира излачувањето на метални соли тешка, што е многу важно како последица на труење со радијација. Шел бор ореви може да се подготви вредни лекови кои може да се земе како превентивна мерка, како и за лекување на разни болести. Добро докажан третман со инфузија на кедар школка заболувања на кожата. Инфузија помага бор орев школки и воспаление на устата. Употреба е исто така уникатен народни лек за чистење на крвните садови. Опсегот на примена е многу широка. А готвач е само на лекот.

Тинктура на бор орев школка
Инфузија лушпи од бор ореви

1,5 е потребно да се земе свеж чаша школка, добро се мијат со топла вода да се отстрани смола, тоа може да го расипе пијалок, што му дава горчлив вкус. Чистење на школки да се стави во сад, додадете 0,5 литри вотка и го стави во темно место за 14 дена. А потоа вирус, лек кој е подготвен. Земете 1/2 лажица 3 пати на ден пред јадење за еден месец. После тоа, ќе треба да се одмори за еден месец. И така - до 5 курсеви на третманот годишно.

Инфузија на кедар орев школка на свеж долго време се ефикасно се користи во народната медицина за лекување на разни болести, вклучувајќи ги и проблеми со дигестивниот тракт. Оваа народна лек резултати во ослабени тело тон, дава задолжен сили. Супа школка бор ореви исцелители препорачуваат јадење варење. Cedar тинктура од школка има адстрингентно, аналгетски ефект, го намалува воспалението.

6 Општи правила за подготовка и употреба на кедар тинктури

Тинктура на бор ореви се нашироко познати како ефективна алатка за борба против разни болести. Тоа се користи за превентивни цели да се засили одбраната на човечкото тело на телото. Но, треба да се придржуваат до одредени правила.

тинктура на третманот не треба да биде подолг од еден месец, по што следи пауза за 1 месец, по што третманот може да се повтори ако е потребно.

Општи правила за подготовка и употреба на кедар тинктури
Медицински кедар тинктура

Како стандард, приемот се започне со 5 капки и да се зголеми дозата на 5 капки секој ден. Достигнувајќи 25 капки, прекин на дозата да се зголемува, а стапката на третманот се продолжува до истекот на 1 месец.

Ефектот беше максимум, тоа е важно за подготовка на напивки да се користи само високо квалитетни свежи храна. Бор ореви зрее во крајот на август - почетокот на септември. Овој период на активен и празно колекција на борови шишарки. Кедрите во нашата земја растат во Сибир и на Алтај. Луѓето кои живеат во другите региони, не постои начин да се подготви овој производ лично, но секогаш може да се купи. Кога ќе купите треба да се обрне внимание на бојата на зрната - тие имаат свежи ореви треба да биде бела. Ако видите жолтеникава нијанса е веројатно застоена производ.

Како што можете да видите, борови шишарки - е единствен производ што е корисно за сите: јадрото на ореви, нив и самата шут школка. Угледот на бор ореви се завидувам на многу производи. Во бор ореви ги содржи сите неопходни супстанции на човечкото тело: протеини, масти, јаглени хидрати, елементи во трагови. Бор навртка е ефикасен природен антиоксиданс.

На силни кедар даде само радост и здравје, ние не треба да заборавиме некои контраиндикации. Тие се предизвикани од нетолеранција на телото на одделните компоненти, тоа е ретко, но се случува. Значи, апсолутно нема штета ќе се консултираат со лекар пред преземањето на само-лекување, без разлика колку привлечно не чини рецепти. Постои уште еден ограничување, кое се однесува на било алкохолни алкохол, вклучувајќи инфузии на кедар. Тие не може да се користи за деца, бремени жени и лица кои страдаат од алкохолизам. Во сите други случаи, потрошувачката на бор ореви и третман на лекови подготвени од силни кедар и овошје, само ќе имаат корист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Класичен рецепти вотка навртки (ореви и бор)Класичен рецепти вотка навртки (ореви и бор)
Тинктура од кедар за алкохолТинктура од кедар за алкохол
Алкохол тинктура од бор оревиАлкохол тинктура од бор ореви
Во "Тетреб" нов вкус.Во "Тетреб" нов вкус.
Исцелување кедар тинктура на воткаИсцелување кедар тинктура на вотка
Светлина рецепт на бор оревиСветлина рецепт на бор ореви
Подготвуваме тинктура од школка бор ореви на воткаПодготвуваме тинктура од школка бор ореви на вотка
Cedar мелем - природен исцелителCedar мелем - природен исцелител
Кедар светлинаКедар светлина
Тинктура од кедар ореви на воткаТинктура од кедар ореви на вотка
» » Исцелување тинктура на кедар ореви