ma.AlcoruGuru.ru

Пиење вино бремените жени - стручно мислење

Видео: Повеќето алкохолни заболување. на "Честа причина"

вино бремена

Прашање во врска со употребата на вино во текот на бременоста е предмет на интерес на многу бремени жени. Некои лекари се категорично против тоа, додека други веруваат дека мали дози на алкохол може да направи никаква штета, а во некои случаи, дури напротив - корисни за организмот на мајката и детето. Во оваа статија ние ќе зборуваме за тоа дали може да се пие вино за бремени жени.

Светската здравствена организација (СЗО) официјално повика да се воздржат целосно од пиење алкохол во текот на бременоста. Велика Британија Министерството за здравство соопшти дека за возврат дека жените "во позиција" е корисно да се пие две чаши добро вино неделно.Како што можете да видите, дури и не постои консензус меѓу лекарите. Затоа, да не пијат вино или за време на бременоста, секоја жена треба да се реши. Многу може да предизвика реалниот живот, на пример, кога бремена мајка е под дејство на алкохол, а таа родила совршено здраво бебе. Но, тоа треба да се запомни дека тука на телото на секоја жена е различна, еден алкохол штета, други - не. Да се ​​знае однапред дали на штета на вино или други алкохол неродено дете невозможно. Ризикот е секогаш таму.

Видео: "Роденден". Алкохолот и бременоста - "заедничка цел", филмот 4 (2010)Тоа е строго забрането да се алкохол во првите две тримесечја од бременоста, бидејќи тоа е активен формирање на детето и алкохол може да предизвика непоправлива штета во текот на овој период.

Специјалисти, фаворизирање на употребата на вино кај бремените жени им се препорачува да се пие само црвени вина и во мали количини. Тие веруваат дека по 15-17 недели од бременоста е совршено безбедна еднаш неделно да се пие една чаша вино, половина разредена со вода. Но, овие експерти не можат да потврдат вашето истражување мислење, па мора да им веруваат на зборот.

Вино доилки

Речиси сите лекари се противат на употреба на алкохолни пијалоци доилки, бидејќи алкохолот се впушта во крвта, не само, но, исто така, млеко, што може да му наштети на бебето и да го забави неговиот развој.

вино за бремени жени
Контроверзното прашање ...

Заклучок: да се пие или не вино за време на бременоста, секоја жена треба да се реши. Но, вие треба да се запамети околу ризикот за нероденото дете на прво место е ментална ретардација и патологија на внатрешните органи. Доење пиење алкохол е строго забрането, ова мислење го делат сите лекари.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предности и штети на безалкохолни вино за време на бременостаПредности и штети на безалкохолни вино за време на бременоста
Дали е можно за бремени жени да пијат квас?Дали е можно за бремени жени да пијат квас?
Зошто некомпатибилна бременост и алкохол?Зошто некомпатибилна бременост и алкохол?
Дали е можно за бремени жени да пијат пиво и други алкохол?Дали е можно за бремени жени да пијат пиво и други алкохол?
Црвеното вино за време на бременоста: корист или штета?Црвеното вино за време на бременоста: корист или штета?
Вино за бремениВино за бремени
Дали можам да пијам алкохол за време на бременоста: Мислењата и фактиДали можам да пијам алкохол за време на бременоста: Мислењата и факти
Може една жена за пиење пиво во текот на бременоста?Може една жена за пиење пиво во текот на бременоста?
Дали можам да пијам вино за време на бременоста?Дали можам да пијам вино за време на бременоста?
Безалкохолно пиво за време на бременостаБезалкохолно пиво за време на бременоста
» » Пиење вино бремените жени - стручно мислење