ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од тревки за подобрување на имунитетот

За имунитетот на имунолошкиот систем на нашето тело реагира. Благодарение на својата единствена опција, може точно да се идентификуваат на вкупната тежина на бактерии патогени бактерии и вируси, а потоа ги неутрализираат. Сепак, постојана контрола на наркотици на разни болести на организмот доведува да го ослабне. Затоа, со цел да се зачува здравјето на телото, тоа е потребно да се следи нивниот имунолошки систем, што ќе се подобри и да се зајакне имунолошкиот систем. Најдобриот начин за подобрување на имунитетот тинктури се подготвени дома.

содржина

Зошто ослабен имунитет

Лекарите се два вида на имунитет:

 • специфични - го наследуваме од родителите, тој е испратен заедно со гени;
 • не-специфични - тоа е произведен од страна на телото.

Вирусите во процес на постојана мутација, стекнување на повеќе софистицирани форми, па на имунолошкиот систем на телото, која е одговорна за борбата против вирусите и обезбедува сигурна заштита од болести, имаше постојано да се прилагодите. Таквите реструктуирање бара постојано дополнителни градежни материјали, кои помагаат за зголемување на заштитниот ефект на имунолошкиот систем.

Покрај тоа, негативното влијание врз имунолошкиот систем има голем број на надворешни влијанија - загадување, гас загадениот воздух, лоша вода и храна, промена на временските услови, и други.

А многу штета на имунитетот се нанесе - Честите стрес, нездрав начин на живот, а не исхрана, недостаток на хигиена.

Сите овие фактори се комбинираат за да ја намали способноста на нашето тело да се бори против инфекции и паразити, како и ослабне одбраната на телото, кој се нарекува имунитет.

Кога треба да се разгледа зајакнување на имунитет

За да дознаете дали треба да се зголеми на имунолошкиот одбрана на вашето тело да се размислува за следните прашања:

 • Дали често се болни настинки и заразни болести.
 • Секој пат кога ќе се разболат, болеста трае 12 - 15 дена.
 • Вашата кожа ќе стане чувствителна на надворешни стимули, и косата досадна и слабо.
 • Дали имате нервоза и депресија.
 • Ќе се уморни почесто од вообичаено, особено јасно се манифестира во offseason.
 • Наидовме на кожата и алергиски болести, респираторни проблеми систем.
 • Дали страдате од анемија, нивото на хемоглобин е намален.
 • Вие неодамна доби текот на антибиотска терапија.
 • Вие неодамна сте биле во тешка стрес.
Ако одговоривте со да на најмалку едно прашање - што е повод да се размислува за поддршка на имунолошкиот систем и натамошно зајакнување на имунолошкиот систем.

Тинктури од билки за подобрување на имунитетотПозитивен ефект на хербални лекови на човечкиот имунолошки систем е познат уште од античките времиња. Со помош на билни исцелители лекување на голем број на болести и подобрување на имунитетот постигне своите пациенти. Нивната главна предност лежи во фактот дека скоро сите од нив во одредени дози се безопасни за тело, и возрасни и деца.

Од најпопуларните билки кои се познати по способноста да се зголеми имунитетот вклучуваат ехинацеа, лимонова трева кинески, Манџурискиот Aralia, мајка-и-маќеа, оригано, Eleutherococcus senticosus, шипки, коприва. Од овие билки се произведени алкохол тинктури дека мора да се преземат за 15 до 30 капки пред јадење. Билки можат да се користат одделно или во комбинација. Тоа е најдобро да се изврши инсистира на 70% алкохол. На инфузија е направен од пресметка од 1: 5 или 1: 10.

Заедно со билки за подобрување на имунитетот во народната медицина се користи и корени. Од најпопуларните меѓу нив -imbir и женшен, активно се користат во кинески и тибетски медицина.

Ѓумбир тинктура. Ѓумбир корен изми и излупени, се сече на тенки плочи и се прелива вотка, со цел да се покрие целиот корен на целата работа. Тинктура капак и се задржи топло за 2 недели. После тоа, потребно е да се филтрира, додадете сок од лимон и мед. Ова инфузија треба да се земаат секојдневно пред секој оброк. Само една лажичка тинктура обезбеди вашето тело будност, виталност и нов прилив на виталност. За настинки ѓумбир тинктура може да се земе со малина сируп.

Тинктура од животот. Така Кинезите повик женшен тинктура, кои поради својата единствена лекување компоненти се вклучени во неговиот состав, не се само можност за подобрување на имунолошкиот систем, но, исто така, да се излечи многу сериозни болести. За нејзината изработка се користи како сурова и сув корен. Хемиско мелење на прав корен (30 гр.) Сечат во корен сурова (100 g.) И се прелива литар вотка. Кисна 4 недели, тресење повремено, а потоа филтрирана. Земајќи тинктура мора да биде за 3 месеци, а потоа направи 10-дневна пауза и се повторува на третманот.

Па тоа им помага да се зајакне имунолошкиот систем и компоненти, како мед, лимон, ореви, алое. Овие компоненти се во одредени размери е додадена на тинктура, подобрување на имунитетот.

Имунолошкиот мелем. третман мелем, така да брзо може да се донесе на имунолошкиот систем се врати во нормала. Во следниве компоненти се потребни за неговата подготовка:

 • вотка - 250 ml;
 • алое сок - 100 g;.
 • лимон - 3 парчиња;.
 • ореви - 0,5 kg;
 • Мед - 250 gr;.


Алое и лимон треба да стискаш на сок и се меша со вотка, а потоа додадете мед. Мелени ореви и се додава на вкупната тежина. Нека пијалак. Земете потребни за 10 дена на 5 лажици во текот на денот исцелување мелем. Во текот на третманот мора да се повтори три пати.

орев тинктура. Ова е уште еден ефикасен начин преку кој можете да одржите вашиот имунолошки систем дома. Тинктура да се направи бор орев школка. За негова подготовка ќе треба 0,5 литри вотка и 0,5 кг лушпи од ореви. Садот за стакло е потребно да се одржи на школка и пополнете го со вотка. Кисна повеќе од 2 месеци. Земете три пати на ден за една лажичка. рехабилитација треба да трае 21 дена.

тинктура од алое во Cahors. Да се ​​намали тинктура мора да се намалат алое лисја во износ од 0,5 кг. Долниот лисја се акумулира на најголемата количина на хранливи материи. да ги заврши во фолија за да се избегне изложеност на светлина и го стави во фрижидер за 2 недели. На возраст од лисја дојдете преку месо мелница, како резултат на маса додадете шише Cahors вино и 500 грама. мед. Ако мед дебели таа прво мора да се топи, намалување во топла вода. Смесата се измешаат, во близина цврсто и чување во фрижидер. Земајќи тинктура мора да биде на празен стомак една лажица може да се полее со топла вода. Оваа тинктура е во состојба да и поддршка на ослабени тело.

Зголемување на имунитетот кај децата

Денес, многу голем број на деца се раѓаат со ослабен имунолошки систем, кој не им дозволува да се справат со болести и вируси. Многу често тоа води до болести и аномалии во развојот. Подобрување на имунитетот кај децата и сигурен начин да се врати на имунолошкиот систем на бебето е, исто така, е можно со помош на билки.

Алое - најефективниот и прифатлива фабрика компонента за брзо зајакнување на имунолошкиот систем на бебето. Сок од алое остава неколку меша со 100 мл млеко, додадете 3 лажици. мед и сок од лимон. Како резултат на мешавина беше кисна повеќе од 48 часа. Услови за прием во производство на два - три пати на ден пред јадење за една лажичка.

Цвеќиња црн бозел - да се зголеми активноста на клетките кои се вклучени во заштитните функции на имунолошкиот систем. Лажица цветови за производство во чаша врела вода, по конфигурирате самите вирус на инфузија и да го пиеш ова инфузија на детето во текот на ноќта.

Во заклучок би сакал да се спомене уште еден важен научници откритие. Во борбата за имунитет и желба за зајакнување на имунолошкиот систем на најважните медицина е љубов и смеа. Ако се опкружени со љубов, го прават она што го сакаш, насмевнувајќи се гледа во целиот свет, и да се смеат од срце во друштво на најдобрите пријатели - без болести не се плашат. Тоа е докажан факт од страна на научниците!

Љубов, да се смееш и да бидат здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Луѓето коприва тинктура на воткаЛуѓето коприва тинктура на вотка
Алкохол по вакцинацијаАлкохол по вакцинација
Упатства за употреба и корисни својства на ехинацеа тинктураУпатства за употреба и корисни својства на ехинацеа тинктура
Имуноглобулин и алкохолИмуноглобулин и алкохол
Зошто е невозможно и опасно да се пие алкохол по вакцинирањето против беснилоЗошто е невозможно и опасно да се пие алкохол по вакцинирањето против беснило
Медовина употребаМедовина употреба
Тинктури за подобрување на имунитетотТинктури за подобрување на имунитетот
Може ли да користам bifiform и алкохол во исто време?Може ли да користам bifiform и алкохол во исто време?
Компатибилност polioksidonija и алкохолКомпатибилност polioksidonija и алкохол
Тинктури за имунитетТинктури за имунитет
» » Тинктура од тревки за подобрување на имунитетот