ma.AlcoruGuru.ru

Ферментација каша

Видео: Шеќер-приготвува на температура пиво квасец (д-р Хубер, SAF-Levyur Краснојарск и пијан)

ферментација каша

ферментација каша

Видео: Мирис стапица за ферментација каша

И така процесот на ферментација каша (каша) прилично интересен.

И да се добие добар квалитет, со максимум од финалниот производ (светлина), ќе треба да се знае не само што сите поени, но, исто така, да биде во согласност со нив.

Само во овој случај ќе го добиете се што е на највисоко ниво. Таа е наменета и за квалитетот и квантитетот.

Ако дома-приготвува на температура пиво или кантарион лошо ферментира, тогаш ништо од ова добра волја. Значи пред да се подготви Брага ферментира, потребата да се придржуваат до одредени точки.

                            Процесот на ферментација каша• температурата на ферментација. Ова е во основа една од главните услови. Според тоа, и во ферментација учествуваат во живо микроорганизми (квасец), потребата за нив и оптимална температура 25-30 ° C.

Видео: Moonshine од гликоза (декстроза). Влијанието на хранење ферментирано каша на skorot

На пониски квасец нема да биде во можност да процесот колку што е можно на шеќер во алкохол. На повисоки температури се "куцам", па дури и може да умре.

• Густина каша (каша). Пред да додадете алкохол квасец, треба да се оптимално точни obsaharit Брага. Капацитет на шеќер ќе биде 10-25%. Кога големи количини на шеќер во Брага, потисне виталните активност на квасец.• Број на квасец. Секогаш го користат алкохол квасец, наместо печење. Тие имаат значајна разлика. Габична алкохол се повеќе стабилна и може да се одржи во одбраната алкохол до 18%, повеќе умре. оптимална стапка на проток - е 100 грама квасец по 1 кг на шеќер.

• ферментација каша. Повеќето практично решение на 40-литарски емајлиран сад. Но, може да има други прибор. Главната работа е дека неговите материјал не е бакар или алуминиум. Таквите метали се оксидира и се расипува Брага.

• Време на ферментација каша. Ова е под влијание на неколку фактори: температура, квасец квалитетот, квалитетот на кантарион (каша).

Ако сите оптимално исти, на две недели на процесот на ферментација е запрена. Лично јас имам е четири недели. Во тоа време таа има време да се целосно чист.

• Забрзување на процесот на ферментација. Брага додава така што насловот на "катализатори". Тоа може да биде: варени компири (25 парчиња средна големина), млеко (3 чаши), грашок (1 кг) леб (4 леба).

Оваа сума на дополнителни производи пресметува на 5 кг шеќер. Но, јас не "катализатори".

• Подготвеност да се каша. Првиот процес на ферментација треба да заврши (меурчиња не се издвојува, а не "пенливи" течна). Брага појасни мора да биде чиста (не матна). Вкусот треба да биде стискање на јазикот (треба да се чувствува алкохол), и да биде малку горчлив, не сладникав.

Капацитет да Брага треба да ги покрие, но не и тесни. Формираните гасови (јаглерод диоксид) мора да оди. Но, за да заврши старата топла облека може да биде подолг задржи на оптимална температура.

Брага заврши што треба да се исцеди (можете да го користите сито) во alembic светлина, и го стави на дестилација. На пример, во Брага од мандаринскиот ќе има повеќе талог од чист шеќер.

Во секој случај, на талог не треба да се влезе во alembic. Секогаш обидувајте се да го користите пареа купола. Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Рецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага домаРецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага дома
Брага и пијалак од ориз домаБрага и пијалак од ориз дома
Брага на база на житоБрага на база на жито
Сè за замокот на БрагаСè за замокот на Брага
Оптимална количина на квасец кашаОптимална количина на квасец каша
Вода за БрагаВода за Брага
Роуан светлинаРоуан светлина
Ние се утврди подготвеноста на БрагаНие се утврди подготвеноста на Брага
Подготовка за пиење дома запарвамПодготовка за пиење дома запарвам
» » Ферментација каша