ma.AlcoruGuru.ru

Технологија на производство рум

Видео: Како да се направи соба

Технологија proizvodsvta Ромите

Изведба на Ромите има долга историја и се враќа на островот Барбадос на XVII век. За разлика од некои други видови на алкохолни пијалаци, производство рум технологија нема строги правила. Не постои единствен општо прифатените технологија, секој производител користи во производството на своите рецепти, кои се базирани на традиција на подготовка на местото каде што се произведува на пијалок.

Видео: турнеја на производството на фабриката на Ромите. Па, денес naxryukaemsya

"опрема" румДа почнеме со фактот дека постојат два типа на Ромите - индустријата, земјоделството и, според тоа, два главни начини на рум. Производство на рум, рум навистина добри во претпријатијата се врши рачно. Само на овој начин може да се следи процесот на производството на пијалоци во сите фази и во случај на грешки во време да се најде и да ги поправи. Користење на автоматизирана технологија може да се стави на ризик целата партија да бидат ограбени. Да, и гори вкус на рум, која е толку несебично напиша Ернест Хемингвеј, може да се добијат со користење само на човечкиот труд. Ова е рум е ценет најмногу. Но, искрено, се повеќе и повеќе компании претпочитаат да се користи модерна технологија, жртвување квалитет и пријатно производство vkusom.Tehnologiya рум двете индустриски и земјоделски во почетните фази ќе бидат идентични. Изведба на Ромите започне со собирање на шеќерна трска, или подобро кажано, најниско дел, кој, во комбинација, исто така е многу слатка и сочни. Шеќерна трска е многу внимателно и прецизно решат, да се ослободиме од сите неподготвен или скапани стебла. Една грешка ќе ја уништат целата серија, давајќи непријатен вкус на рум и се менува нејзината боја. Следно, ситно исецка на трска и специјални преси исцедено сок од него. Постојат производство рум технологија зависи своите индустриски vida.Izgotovlenie Ромите вклучува греење на сок да се формира густ сируп, кои се кристализира дел. Посебен уред - центрифуга (имено тоа се наплаќа резултат на маса) одделување кристали на шеќер од меласа. Рафинирани кристали на шеќер и останатите сок се издаваат во бакар бочви, каде што тој беше под влијание на ниски температури, прогонувачки. За производство на рум тоа е многу важно на соодветна температура. Ниски температури ќе се забави процесот на ферментација, но ќе овозможи повисок квалитет пијалок. Главната разлика Ромите индустриското производство е неговата континуирана дестилација, по завршувањето на alambika (бакар ДДВ, каде што се дестилира пред индустриски рум) го следи квалитетот на 80% алкохол. Најчиста изворска вода се разредува до 40% содржина на алкохол. И последната фаза - ова испраќање доби Ромите стареење во буриња, кои се направени од најдобриот дел од duba.Selskohozyaystvenny рум произведени многу помалку на своите индустриски колега. Во овој случај, производство на рум технологија полесно. Главната разлика лежи во фактот дека сокот е извлечена од шеќерна трска не се кристализира, и веднаш се обработуваат во алкохол. Ферментацијата се одвива природно. Течноста се филтрира и се подложува двојно-дестилирана. Тука, всушност, сите на технологијата на производство на земјоделски рум.

Видео: Соба фабрика во Пинар дел Рио

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Омилен пијалок на пиратиОмилен пијалок на пирати
Од она што е рум?Од она што е рум?
Француски винаФранцуски вина
Како да се направи дома рум?Како да се направи дома рум?
Ликер Малибу - кокос задоволствоЛикер Малибу - кокос задоволство
Уникатен вкус на рум Appleton имотУникатен вкус на рум Appleton имот
Видови на Ромите, вкус, арома, боја,Видови на Ромите, вкус, арома, боја,
Што е рум?Што е рум?
Едноставни методи за да се утврди квалитетот на РомитеЕдноставни методи за да се утврди квалитетот на Ромите
Историја на РомитеИсторија на Ромите
» » Технологија на производство рум