ma.AlcoruGuru.ru

Како да се чува Коњак дома

како да ги чувате Коњак

Видео: Како да се чува Коњак

коњак вкус е во голема мера зависи од точноста на неговото складирање. Да се ​​пие не е оштетена и продолжи да ве воодушеви со своите ненадмината органолептички својства, тоа е потребно да се создаде соодветни услови во куќата. Тоа не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. Доволно е да го контролираат четири параметри: позицијата на шишето, запечатување, температурата и светлината.

Малкумина може да си дозволи да се задржи на ракија во дабови буриња, ограничен конвенционалните шишиња. Но, едно шише ракија не е добивање на подобро. Ако не се создаде вистински услови, квалитетот се влошува. Затоа, јас препорачувам да не се акции пијалок на следните неколку години, многу повеќе разумно да периодично ажурирање на нивните залихи.Кога складирање коњак дома заборавајте да се обрне внимание на следниве точки:

Видео: Коњак дома

1. Наместете го шишето. Коњак алкохол брзо се апсорбира сите мириси, така што шишето мора да биде во исправена положба. Инаку, по некое време на пијалок ќе мирис затка.2. Стегање. За да се избегне сообраќајниот метеж и сушење на воздухот од влезот, вратот на шишето се полни со восок. Дали ова ако планирате да пијат коњак само по неколку години, тогаш тоа нема да оди лошо.

Отвори коњак може да се чуваат за период не подолг од 2-3 месеци. Се разбира, тоа не е кисело како вино или пиво, но фатени во воздухот брзо се влошува на вкус и вкус. Полу-готови ракија е подобро да се прелива во помал волумен на садот и се покрива цврсто.

3. температура и светлина. температура ракија на рационално искористување на просторот -5-15 ° C. Можете исто така треба да се заштити пијалок од директна сончева светлина, да ја зачувате во темна соба.

Под овие услови, рокот на траење е неограничен коњак.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто е скап коњакЗошто е скап коњак
Како да се направи разлика лажен коњак lezginkaКако да се направи разлика лажен коњак lezginka
Услови за складирање шампањ домаУслови за складирање шампањ дома
Коњак kazumianКоњак kazumian
5 Правила на чување на вино во станот5 Правила на чување на вино во станот
Како и колку да ја запази КоњакКако и колку да ја запази Коњак
Коњак CalarasiКоњак Calarasi
Yerevan ракија - h 5 -. 2 часа.Yerevan ракија - h 5 -. 2 часа.
Беше лансиран за полнење шишиња коњак "трофеј" 5 години на стареењеБеше лансиран за полнење шишиња коњак "трофеј" 5 години на стареење
Бренди & ldquo; audry & ldquo;Бренди & ldquo; audry & ldquo;
» » Како да се чува Коњак дома